مسائل رفتاری در کودکان اوتیسم

اکثر کودکان صداهای بلند تولید می کنند، به صورت تکانشی عمل می کنند و در حالی که نباید می دوند یا بالا می روند. بچه‌ها می‌توانند اهل غذا خوردن باشند، از پوشیدن برخی لباس‌ها امتناع کنند، یا به سختی به خواب بروند. و در مقطعی، همه آنها در ملاء عام دچار یک فروپاشی تمام عیار شده اند.

بسیاری از بزرگسالان می بینند که کودک به این روش عمل می کند و تصور می کنند که رفتار کودک به دلیل تربیت بد والدین است – والدینی که بیش از حد سهل گیر هستند، محدودیت هایی تعیین نمی کنند و نمی توانند فرزند خود را کنترل کنند. اما قبل از اینکه اینها را به عنوان رفتارهای غیرقابل قبول اجتماعی قضاوت کنید، احتمال ابتلای کودک به اوتیسم را در نظر بگیرید.

اختلال طیف اوتیسم یک ناتوانی رشدی پیچیده است که بطور میانگین از هر ۶۰ کودک یک کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم اوتیسم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و هیچ دو نفر مبتلا به اوتیسم یکسان نیستند.

مسائل رفتاری در کودکان اوتیسم

چگونه تفاوت بین رفتار اوتیستیک و بدرفتاری را تشخیص دهیم؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است مستعد رفتارهای غیرعادی باشند. برخی از کودکان بی توجه هستند، حواسشان پرت است، یا حتی عصبانیت های طولانی مدت یا غوغا می کنند.

وقتی کودکان اوتیستیک این گونه رفتار می کنند، این رفتار نادرست هدفمند نیست. کودک به چالش‌های حسی، ناامیدی‌ها، مشکلات ارتباطی، یا مسائل دیگری واکنش نشان می‌دهد که یک ناظر اتفاقی ممکن است نتواند آنها را تشخیص دهد.

هیچ نشانه فیزیکی یا رفتاری ثابتی از اوتیسم وجود ندارد. با این حال، برخی از ویژگی‌های رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم رایج‌تر است، مانند رفتارهای خودتحریک یا تحریک‌کننده‌ها – تکان دادن دست، تکان دادن به جلو و عقب، ایجاد صداهای روده‌ای مکرر یا سایر حرکات تکراری.

افرادی که با کودکی در طیف اوتیسم کار کرده‌اند یا والدین یک کودک اوتیسمی هستند، معمولاً می‌توانند رفتارهای نسبتاً ظریف و نشانه‌های کلامی را انتخاب کنند که برای افراد عادی آشکار نیست.

نشانه های ظریف و مسائل رفتاری در کودکان اوتیسم

در حالی که یک فرد بدون تجربه یا آموزش ممکن است نتواند در یک نگاه به تشخیص اوتیسم مشکوک شود، نشانه های ظریفی وجود دارد. اگر با کودکی در حال تعامل هستید که نمی‌شناسید، تشخیص اینکه آیا کودک علائم اوتیسم دارد یا خیر، می‌تواند مفید باشد.

در کودکان مبتلا به اوتیسم، آنچه به نظر می رسد بدرفتاری است، می تواند نتیجه اضطراب باشد و روش های انضباطی استاندارد می تواند برعکس نتیجه مطلوب را به همراه داشته باشد.

در اینجا چند علامت وجود دارد که به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا کودک از ایجاد تغییرات کوچک شما برای برآوردن نیازهایش سود می برد یا خیر.

کج خلقی ظاهراً غیرمعمول رخ می دهد. در حالی که بچه‌های معمولی ممکن است به عنوان واکنشی به انکار خواسته‌هایشان یا آزار همسالانشان عمل کنند، بچه‌های مبتلا به اوتیسم بیشتر در نتیجه چالش‌های حسی رفتار می‌کنند.

افراد مبتلا به اوتیسم اغلب در تنظیم حسی مشکل دارند. صداهای بلند، نورهای درخشان یا سوسوزن، بوهای تند، دمای شدید و لباس های ناراحت کننده – چیزهایی که ممکن است برای بقیه ما نامرئی باشند – می توانند باعث ایجاد یک ذوب حسی شوند.

سایر مسائل رفتاری در کودکان اوتیسم

عمل تکراری است کودکی که بارها و بارها در را باز و بسته می‌کند، شاید چشمانش را طوری قرار دهد که حرکت در را تماشا کند، بعید است سعی در رفتار نادرست داشته باشد. او احتمالاً از تجربه حسی لذت می برد و از مناسب بودن این رفتار غافل است

برای سن مناسب نیست. وقتی یک نوجوان 12 ساله باهوش نمی تواند در کلاس پاسخ های خود را به زبان بیاورد یا اصرار دارد که بی وقفه در مورد فیلم ها یا شخصیت های کودکانه صحبت کند، بعید است که این کار را فقط برای دیوانه کردن همکلاسی ها انجام دهد.

رفتارهای تکانشی و علایق کمتر از سطح سنی اغلب با اوتیسم مرتبط هستند.

کودک مراقب واکنش نیست. در حالی که بچه های معمولی برای دریافت واکنش از همسالان یا بزرگسالان اقدام می کنند، کودکان مبتلا به اوتیسم به دلایل درونی به روش های نامناسب رفتار می کنند.

اگر کودکی را دیدید که بدرفتاری می کند – مانند نشستن زیر میز، بالا رفتن از روی نیمکت، دویدن در جایی که نباید – اما آنها علاقه ای به واکنش کسی به رفتارهای خود ندارند، ممکن است نشانه اوتیسم باشد.

در حالی که برخی از افراد مبتلا به اوتیسم نشانه های اجتماعی را از دست می دهند، برخی دیگر ممکن است نسبت به آنها بیش از حد واکنش نشان دهند، مانند احساس اینکه وقتی کسی با صدای خشن صحبت می کند، فریاد می زنند.

کودک به طور غیرمعمولی منفعل است یا به کودک دیگری تکیه می کند تا به جای او صحبت کند. کودکان مبتلا به اوتیسم، به‌ویژه دختران، گاهی اوقات ناپدید شدن در یک گروه را راحت‌تر به جای ابراز نیازهای خود می‌بینند. در برخی موارد، سایر اعضای گروه همسالان به عنوان مراقبان، به جای آن کودک صحبت می‌کنند و به محافظت از آن‌ها در برابر قلدری کمک می‌کنند. 

 

کلمات مرتبط :

مسائل رفتاری در کودکان اوتیسم – علائم اوتیسم چیست؟ – درمان اوتیسم – کادرمانی آنلاین برای اوتیسم – گفتاردرمانی آنلاین برای اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ