مشکل میوه خوردن در بسیاری از کودکان دیده می شود ، و از آن جایی که میوه و سبزیجات بخش اصلی هرم غذایی را تشکیل می دهند خوردن آن ها اهمیت زیادی دارد.

چرا خوردن میوه و سبزیجات برای کودکان مهم است؟

میوه و سبزیجات به کودک شما انرژی، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، فیبر و آب می دهند. آنها به محافظت از کودک شما در برابر بیماری های مزمن بعدی از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان ها کمک می کنند.

یک رژیم غذایی سالم به معنای خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات، به علاوه طیف گسترده ای از غذاها از سایر گروه های اصلی غذایی است.

اگر خوردن میوه و سبزیجات به اندازه کافی برای کودک شما مشکل است، مهم است که او را تشویق کنید. اگر اکنون به کودک خود کمک کنید تا عادات غذایی سالمی ایجاد کند، عادات سالمی برای زندگی ایجاد می کند.

راهکارهایی برای حل مشکل میوه خوردن

1. با میوه و سبزیجات مثال خوبی بزنید
فرزندتان در مورد انتخاب های غذایی از شما یاد می گیرد، بنابراین بهترین راه برای تشویق فرزندتان به خوردن سبزیجات این است که اجازه دهید فرزندتان شما را در حال خوردن ببیند و خودتان از آنها لذت ببرید.

میان وعده های خانوادگی زمان خوبی برای آموزش تغذیه سالم به کودک از جمله خوردن میوه و سبزیجات است. یک کاسه سالاد میوه و سبزیجات در کنار هم یک گزینه سریع و خوشمزه است.

اگر فرزندتان ببیند که شما و خواهران و برادرانش در حال پر کردن بشقاب‌ها با سبزیجات برای لذت بردن هستند، احتمالاً فرزندتان هم می‌خواهد همین کار را انجام دهد.

2. به تلاش با سبزیجات ادامه دهید
احتمالاً فرزند شما در نهایت نظر خود را در مورد سبزیجات تغییر خواهد داد. برخی از کودکان باید قبل از پذیرفتن غذای جدید تا 10 بار آن را امتحان کنند و قبل از اینکه تصمیم بگیرند که آن را دوست دارند، باید 10 بار دیگر آن را امتحان کنند.

3. هنگامی که کودکتان سبزیجات را امتحان می کند، از تمجید استفاده کنید
برای بهبود مشکل میوه خوردن اگر کودک خود را هر بار که میوه و سبزیجات می خورد یا امتحان می کند تحسین می کنید، احتمال اینکه دوباره میوه و سبزی بخورد بیشتر می شود. تمجید وقتی بهترین نتیجه را دارد که به فرزندتان بگویید دقیقاً چه کاری را خوب انجام داده است.

تنبیه کودک برای نخوردن میوه و سبزیجات می تواند این مواد را به یک چیز منفی برای کودک شما تبدیل کند. اگر کودک شما از خوردن میوه و  سبزیجات خودداری می کند، سعی کنید در مورد آن بحث بزرگی نکنید – فقط یک بار دیگر دوباره امتحان کنید. 

4. کودک خود را در آشپزی مشارکت دهید
اگر فرزندتان را در برنامه ریزی و پختن وعده های غذایی خانواده با سبزیجات مشارکت دهید، به احتمال زیاد او تمایل بیشتری به خوردن سبزیجاتی دارد که در تهیه آنها کمک کرده اند.

5. میوه و سبزیجات را جایگزین تنقلات کم ارزش کنید.
اگر میوه و سبزیجات را برای تنقلات ذخیره کنید و تنقلات ناسالم را در خانه خود محدود کنید، کودک شما به احتمال زیاد وقتی گرسنه است سبزیجات را انتخاب می کند.

 

کلمات مرتبط :

مشکل میوه خوردن در کودکان – نخوردن سبزیجات – تغذیه سالم برای کودکان – توانبخشی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ