موتیسم یا لالی انتخابی یک اختلال اضطرابی پیچیده دوران کودکی است که با ناتوانی کودک در صحبت کردن و برقراری ارتباط موثر در محیط‌های اجتماعی خاص مانند مدرسه مشخص می‌شود. این کودکان می توانند در محیط هایی که راحت، امن و آرام هستند صحبت کنند و ارتباط برقرار کنند.

بیش از 90 درصد از کودکان مبتلا به لالی انتخابی، فوبیای اجتماعی یا اضطراب اجتماعی نیز دارند. این اختلال برای کودک بسیار ناتوان کننده و دردناک است. کودکان و نوجوانان مبتلا به لالی انتخابی در جایی که انتظار صحبت کردن و برقراری ارتباط وجود دارد، ترس واقعی از صحبت کردن و تعاملات اجتماعی دارند. بسیاری از کودکان مبتلا به لالی انتخابی در پاسخگویی یا شروع ارتباط به شیوه ای غیرکلامی مشکل زیادی دارند. بنابراین، مشارکت اجتماعی ممکن است در بسیاری از کودکان هنگام مواجهه با دیگران یا در محیطی بسیار زیاد که در آن احساس انتظار دارند، به خطر بیفتد.

همه کودکان اضطراب خود را به یک شکل نشان نمی دهند. برخی ممکن است کاملاً بی صدا باشند و نتوانند با کسی در یک محیط اجتماعی صحبت کنند یا با کسی ارتباط برقرار کنند، برخی دیگر ممکن است بتوانند با چند نفر منتخب صحبت کنند یا شاید زمزمه کنند. برخی از کودکان ممکن است از ترس بی حرکت بایستند زیرا با موقعیت های اجتماعی خاصی مواجه می شوند. آنها ممکن است بی حرکت، بی بیان، بی احساس و ممکن است از نظر اجتماعی منزوی شوند. کودکانی که کمتر آسیب دیده اند ممکن است آرام و بی دغدغه به نظر برسند و قادر به معاشرت با یک یا چند کودک باشند اما قادر به صحبت کردن و برقراری ارتباط موثر با معلمان یا همسالان نیستند.

در مقایسه با کودکان معمولی خجالتی و ترسو، اکثر کودکان مبتلا به لالی انتخابی در انتهای طیف ترسو و خجالتی قرار دارند.

دلایل موتیسم

اکثر کودکان مبتلا به لالی انتخابی دارای استعداد ژنتیکی برای اضطراب هستند. به عبارت دیگر، آنها تمایل به اضطراب را از یک یا چند نفر از اعضای خانواده به ارث برده اند. اغلب این کودکان علائم اضطراب شدید مانند اضطراب جدایی، عصبانیت و گریه مکرر، بدخلقی، انعطاف ناپذیری، مشکلات خواب و کمرویی شدید را از دوران نوزادی نشان می دهند.

در مورد کودکان مبتلا به لالی انتخابی، سناریوهای ترسناک محیط‌های اجتماعی مانند جشن تولد، مدرسه، جمع‌های خانوادگی، کارهای معمول و غیره است.

برخی از کودکان مبتلا به لالی انتخابی دارای اختلال پردازش حسی هستند که به این معنی است که در پردازش اطلاعات حسی خاص مشکل دارند. آنها ممکن است به صداها، نورها، لمس، طعم و بو حساس باشند. برخی از کودکان در تعدیل ورودی حسی مشکل دارند که ممکن است بر پاسخ های عاطفی آنها تأثیر بگذارد. اختلال پردازش حسی ممکن است باعث شود کودک نشانه های محیطی و اجتماعی را اشتباه تفسیر کند. این می تواند منجر به انعطاف ناپذیری، ناامیدی و اضطراب شود. اضطراب تجربه شده ممکن است باعث خاموش شدن کودک، اجتناب و کناره گیری از یک موقعیت شود، یا ممکن است باعث شود که او رفتارهای ناخوشایند، عصبانیت و رفتارهای منفی آشکار کند.

برخی از کودکان (20-30٪) مبتلا به موتیسم دارای ناهنجاری های ظریف گفتاری و یا زبانی مانند ناهنجاری های زبانی دریافتی و یا بیانی و تاخیر زبانی هستند. برخی دیگر ممکن است ناتوانی های یادگیری ظریفی از جمله اختلال پردازش شنوایی داشته باشند. در بیشتر این موارد، کودکان دارای خلق و خوی بازدارنده (مستعد به کمرویی و اضطراب) هستند. استرس اضافه شده ناشی از اختلال گفتارو زبان، ناتوانی یادگیری یا اختلال پردازش ممکن است باعث شود کودک در موقعیت هایی که انتظار صحبت کردن وجود دارد، احساس اضطراب، ناامنی یا ناراحتی بیشتری کند.

مطالعات بیشتری برای ارزیابی کامل ناهنجاری‌های گفتار و زبان و لالی انتخابی و همچنین اختلالات پردازش و لالی انتخابی ضروری است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از کودکان مبتلا به لالی انتخابی هستند که بدون هیچ گونه تاخیر و اختلال گفتاری یا اختلال پردازش حسی هستند.

متخصصان ما در مرکز گفتاردرمانی آنلاین ایران خدمات تخصصی گفتاردرمانی را برای کمک به کودکانی که به هر دلیل دچار لالی انتخابی شده اند ارائه می دهند.

تفاوت بین موتیسم و لالی آسیب زا چیست؟

کودکانی که از لالی انتخابی رنج می‌برند حداقل در یک محیط صحبت می‌کنند و به ندرت در همه محیط‌ها سکوت می‌کنند. بیشتر آنها دارای خلق و خوی بازدارنده و اضطراب اجتماعی آشکار هستند. برای کودکان مبتلا به لالی انتخابی، لالی آنها وسیله ای برای اجتناب از احساسات اضطرابی ناشی از انتظارات و برخوردهای اجتماعی است.

کودکان مبتلا به لالی آسیب زا معمولاً در همه شرایط به طور ناگهانی دچار لالی می شوند. یک مثال می تواند کودکی باشد که شاهد مرگ پدربزرگ و مادربزرگ یا سایر رویدادهای آسیب زا است، قادر به پردازش این رویداد نیست و در همه شرایط لال می شود.

درک این نکته مهم است که برخی از کودکان مبتلا به لالی انتخابی ممکن است با لالی در مدرسه و سایر محیط های اجتماعی شروع کنند. به دلیل تقویت منفی لالی، سوء تفاهم از سوی اطرافیان و شاید افزایش استرس در محیط خود، ممکن است در همه شرایط به لالی مبتلا شوند. این کودکان لالی پیشرونده دارند و در داخل و خارج از خانه با همه افراد، از جمله والدین و خواهر و برادر، لال هستند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – متخصص گفتاردرمانی کودکان – دلایل موتیسم – گفتاردرمانی برای کودکان

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ