نشانه های آپراکسی در کودکان چیست؟

آپراکسی گفتاری رشدی یا کودکی (CAS) یک اختلال گفتاری حرکتی است.

سیگنال ها برای تولید گفتار باید از مغز به دهان بروند. این سیگنال ها به ماهیچه های دهان و اطراف ما می گویند که چگونه حرکت کنند تا صدا ایجاد کنند.

کودکی که آپراکسی گفتار دارد، در ارسال این سیگنال ها اختلالاتی را تجربه می کند. در بیشتر موارد، کودکان مبتلا به آپراکسی گفتار در دوران کودکی می توانند زبان را درک کنند اما نمی توانند به طور موثر از آن استفاده کنند. این به دلیل ناتوانی آنها در حرکت صحیح لب یا زبان رخ می دهد.

ویژگی‌های آپراکسی گفتار در اوایل کودکی ممکن است شامل محدودیت صدا و پخش صدا، اعوجاج صداها و خطاهای مصوت، محدودیت صداهای همخوان و حرکات دست زدن به دهان باشد.

CAS یک اختلال گفتاری حرکتی است که از هر 1000 کودک 1 تا 2 کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به آپراکسی رشدی گفتار (AOS) عضلات ضعیفی ندارند. بنابراین، ورزش هایی که هدفشان تقویت عضلات دهان و فک است، در درمان علائم و نشانه های آپراکسی در کودکان چندان موثر نیست.

علل آپراکسی گفتار در دوران کودکی چیست؟

آپراکسی گفتار در دوران کودکی از بدو تولد وجود دارد. کارشناسان گاهی از آن به عنوان آپراکسی رشدی گفتار، آپراکسی مفصلی یا آپراکسی کلامی رشدی یاد می کنند.

چندین علت بالقوه برای آپراکسی گفتار در دوران کودکی وجود دارد. جالب توجه است که مطالعات تصویربرداری مغز به ندرت هرگونه ناهنجاری را در افراد مبتلا به CAS نشان می دهد. از این رو، در بیشتر موارد، علل CAS را نمی توان تعیین کرد.

با این حال، در اینجا برخی از شایع ترین علل بالقوه مشاهده شده آپراکسی گفتار در کودکان آورده شده است.

1. آسیب مغزی و شرایط عصبی مانند سکته مغزی، آسیب مغزی تروماتیک و عفونت ممکن است باعث CAS شود.

2. یک اختلال ژنتیکی، اختلال متابولیک یا میتوکندری نیز ممکن است علت CAS باشد. آسیب شناسان گفتار و متخصصان مغز و اعصاب مشاهده کرده اند که گالاکتوزمی در کودکان اغلب همزمان با CAS رخ می دهد.

3. کودکانی که ژن FOXP2 جهش یافته دارند، در مقایسه با سایرین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به CAS هستند.

نشانه های آپراکسی در کودکان چیست؟

همه کودکان علائم و نشانه های یکسانی از آپراکسی گفتاری دوران کودکی را نشان نمی دهند. کودک شما ممکن است یک یا چند نشانه اولیه از آپراکسی گفتاری دوران کودکی که در زیر ذکر شده است را نشان دهد.

  • کودک شما همیشه کلمات یکسان و هر بار به روش یکسان نمی گوید.
  • او ممکن است هنگام گفتن یک کلمه صداها را تحریف یا تغییر دهد
  • آنها ممکن است بتوانند کلمات کوتاه تر را واضح تر از کلمات طولانی تر بیان کنند
  • کودکان مبتلا به آپراکسی گفتاری ممکن است به دنبال صداها بگردند – آنها یک کلمه / عبارت یکسان را چندین بار تکرار می کنند تا بتوانند آن را به درستی بیان کنند.
  • کودک شما ممکن است هنگام صحبت کردن، روی هجا یا کلمه اشتباه تاکید کند
  • آنها ممکن است در مهارت های حرکتی ظریف مشکل داشته باشند
  • کودکان مبتلا به CAS ممکن است دچار تاخیر در رشد زبان شوند
  • برخی از کودکان مبتلا به CAS نیز مشکلاتی در خواندن، نوشتن و املا نشان می دهند
  • در بیشتر موارد، کودکان مبتلا به آپراکسی گفتار می توانند زبان را درک کنند. با این حال، برخی از آنها مشکلات گفتاری اضافی مانند اختلالات زبان بیانی دارند.

کودکان مبتلا به آپراکسی گفتاری مشکلات متعددی دارند که بر توانایی آنها در برقراری ارتباط تأثیر می گذارد. این اختلال لزوماً باعث این مسائل نمی شود. با این حال، این شرایط در کودکانی که آپراکسی گفتاری دوران کودکی دارند، رایج است.

1. تأخیر در رشد گفتار و زبان – کودکان مبتلا به آپراکسی رشدی گفتار، واژگان محدودی دارند، در درک گفتار و استفاده از دستور زبان صحیح مشکل دارند.

2. تأخیرهای فکری و حرکتی – کودکان مبتلا به CAS ممکن است مشکلاتی در خواندن، نوشتن و املا داشته باشند.

3. حساسیت بیش از حد – برخی از کودکان مبتلا به CAS نسبت به بافت‌ها، غذاها و لباس‌های خاصی بیزاری یا بیزاری نشان می‌دهند. این یک ویژگی رایج در کودکان مبتلا به آپراکسی گفتاری و اوتیسم است.

 

کلمات مرتبط :

نشانه های آپراکسی در کودکان چیست؟ – عوارض آپراکسی گفتار در کودکی – گفتاردرمانی آنلاین برای درمان آپراکسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ