ویژگیهای لالی انتخابی 

علائم اضطراب اجتماعی: بیش از 90 درصد از کودکان مبتلا به  لالی انتخابی دارای اضطراب اجتماعی هستند. معرفی ناخوشایند به مردم، مسخره شدن یا انتقاد، قرار گرفتن در مرکز توجه، جلب توجه به خود، کمال گرا (ترس از اشتباه)، مشکلات خوردن (خجالت از غذا خوردن در مقابل دیگران) و …

علائم جسمی: شکم درد، تهوع، استفراغ، درد مفاصل، سردرد، درد قفسه سینه، تنگی نفس، اسهال، احساسات عصبی، احساس ترس.

شکل ظاهری: بسیاری از کودکان مبتلا به لالی انتخابی دارای چهره ای یخ زده، خالی از حس، بی بیان و زبان بدن سفت و ناهنجار همراه با عدم تماس چشمی در هنگام احساس اضطراب هستند. این امر به ویژه در مورد کودکان کوچکتر در ابتدای سال تحصیلی یا پس از آن که ناگهان توسط یک فرد ناآشنا به آنها نزدیک شود صادق است. آنها اغلب از ترس بی حرکت می ایستند. هر چه کودک بزرگتر باشد، کمتر احتمال دارد زبان بدن سفت و منجمد را نشان دهد. همچنین، هر چه کودک در یک محیط راحت تر باشد، احتمال اینکه کودک مضطرب به نظر برسد، کمتر می شود. به عنوان مثال، کودک خردسالی که در مدرسه راحت و سازگار است، اما لال است، ممکن است آرام به نظر برسد، اما لالی همچنان وجود دارد. یک فرضیه این است که افزایش پاسخ سمپاتیک باعث تنش عضلانی و فلج تارهای صوتی می شود.

سایر ویژگی های لالی انتخابی

تأخیر در رشد: نسبتی از کودکان مبتلا به لالی انتخابی دارای تاخیر در رشد هستند. برخی از آنها دارای تأخیرهای متعدد هستند و تشخیص یک اختلال طیف اوتیسم مانند اختلال نافذ رشد، آسپرگر یا اوتیسم را دارند. تأخیرها شامل رشد حرکتی، ارتباطی و یا اجتماعی است.

علائم اختلال یکپارچگی حسی (DSI)، مشکلات و تاخیرهای پردازش: برای بسیاری از کودکان مبتلا به لالی انتخابی، مشکلات پردازش حسی دلیل اساسی برای ساکت بودن و لال بودن آنهاست. در محیط‌های بزرگ‌تر و شلوغ‌تر که در آن محرک‌های متعدد وجود دارد (مانند محیط کلاس)، جایی که کودک انتظاری را احساس می‌کند، به طور خاص تعدیل حسی، حالت دفاعی حسی وجود دارد. اضطراب ایجاد می شود که باعث ایجاد حالت “انجماد” می شود.

عاطفی: وقتی کودک در سنین پایین است، ممکن است از لالی ناراحت به نظر نرسد، زیرا همسالان او را بیشتر می پذیرند. با بالا رفتن سن کودکان، آشفتگی درونی اغلب ایجاد می‌شود و ممکن است پیامدهای منفی اضطراب درمان‌ نشده را ایجاد کنند.

در صورتی که کودک مبتلا به لالی انتخابی دارید و نگران مشکلاتی که برای او وجود دارد هستید می توانید با متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین بهره مند شوید.

دیگر ویژگیهای لالی انتخابی

رفتاری: کودکان مبتلا به لالی انتخابی اغلب انعطاف ناپذیر و لجباز، بداخلاق، رئیس، قاطع و سلطه جو در خانه هستند. این کودکان به کنترل درونی، نظم و ساختار نیاز دارند و ممکن است در برابر تغییر مقاومت کنند. برخی از کودکان ممکن است در مدرسه، مهمانی ها، در مقابل خانواده و دوستان رفتاری منفی داشته باشند. چرا؟ این کودکان مکانیسم های مقابله ای ناسازگاری را برای مبارزه با اضطراب خود ایجاد کرده اند.

اضطراب های همراه: اضطراب جدایی، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، اختلال اضطراب فراگیر، فوبیای خاص، اختلال هراس.

علائم شایع: تند غذا خوردن، مشکلات روده و مثانه، حساسیت به شلوغی ، نور (دست روی چشم، اجتناب از نورهای روشن) و صداها (از صداهای بلند خوشش نمی آید، دست روی گوش ها، نظراتی که به نظر بلند می رسد)، لمس ( بغل گرفته شدن و حتی شانه زدن موها)

علائم رایج در محیط کلاس: کناره گیری از تعامل با همسالان، تنها بازی کردن یا اصلاً بازی نکردن، تردید در پاسخ دادن (حتی غیرکلامی)، حواس پرتی، مشکل در پیروی از یک سری دستورالعمل ها یا ماندن در فعالیت، مشکل در انجام وظایف.

 

کلمات مرتبط :

ویژگیهای لالی انتخابی – درمان موتیسم – گفتاردرمانی برای موتیسم – گفتاردرمانی انلاین – گفتاردرمانی در منزل – گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ