چالشهای ارتباطی در مبتلایان اوتیسم

زبان و ارتباطات بین فردی
ارتباط بین فردی شامل برقراری تماس چشمی، نوبت گرفتن در طول مکالمه و ماندن در موضوع، درک و استفاده معنادار از زبان گفتاری است. همچنین می‌تواند شامل کنترل هیجانی و خودتنظیمی در حین تعامل با دیگران، درک دیدگاه‌های دیگران و تفسیر نشانه‌ های غیرکلامی مانند حالات چهره، حرکات و زبان بدن باشد.

تفکر انعطاف پذیر
تفکر انعطاف پذیر شامل تغییر افکار یا برنامه ریزی برای انطباق با محیط اطراف است.

مفاهیم انتزاعی و سایه های خاکستری
مفاهیم انتزاعی چیزهایی هستند که نمی توان آنها را دید، شنید یا حس کرد، مانند کلماتی مانند “شاد”، “رنگارنگ” یا “شگفت انگیز”. سایه های خاکستری زمانی است که معنای یک کلمه یا عبارت نامشخص است و منجر به مشکل در درک لطیفه و زبان مجازی می شود.

مهارت های مشارکتی
مهارت های مشارکتی زمانی است که فردی با موفقیت در جهت یک هدف مشترک با دیگران در یک گروه کار می کند.

درک احساسات
درک احساسات و دیدگاه دیگران یک مهارت ارتباطی حیاتی است. اذعان به تفاوت دیدگاه ها در طول مکالمه و پاسخ مناسب به آن اطلاعات هم برای گوینده و هم برای شنونده مفید است.

سایر چالشهای ارتباطی در مبتلایان اوتیسم

تنظیم احساسات
تنظیم احساسات به فرد این امکان را می دهد که در هنگام استرس، مضطرب، آزرده یا ناامید، خونسردی خود را حفظ کند. تنظیم عاطفی ضعیف ممکن است منجر به واکنش بیش از حد، تشدید احساسات منفی و طغیان عاطفی شود.

استنتاج کردن
استنتاج برای عمل شناسی اجتماعی ضروری است. این یک مهارت بسیار پیچیده است که به خواندن یک موقعیت و رمزگشایی سرنخ ها نیاز دارد.

آیا گفتار درمانی برای کودکان اوتیسم موثر است؟

گفتاردرمانگر (SLP) می تواند مهارت های اجتماعی مورد نیاز برای کمک به موفقیت عاطفی و اجتماعی کودکان مبتلا به اوتیسم را تقویت کند و به بهبود چالشهای ارتباطی در مبتلایان اوتیسم کم کند . یک گفتاردرمانگر به فرد این امکان را می دهد تا به مهارت اجتماعی جدیدی که آموخته است متصل شود و آن را در بسیاری از موقعیت ها و زمینه های زندگی خود به کار گیرد.

علاوه بر پرداختن به توانایی‌های ارتباط اجتماعی، متخصصان گفتاردرمانی آنلاین می‌ توانند به افراد مبتلا به اوتیسم در بهبود تلفظ، صحبت کردن و درک گفتار کمک کنند.

کودکان مبتلا به اوتیسم پس از کار با یک گفتاردرمانگر بر روی مهارت های گفتاری، زبانی و ارتباطی، زمان آسان تری برای ایجاد روابط معنادار خواهند داشت.

برخی افراد ممکن است تصور کنند که گفتار درمانی حضوری بهترین راه برای ارائه گفتار درمانی به بزرگسالان و کودکان اوتیسم است. در حالی که درمان حضوری اوتیسم مزایای خود را دارد، انتقال مهارت های آموخته شده در درمان به دنیای روزمره می تواند چالش برانگیز باشد.

درگیر شدن در گفتار درمانی آنلاین برای اوتیسم از خانه به گفتاردرمانگر اجازه می دهد تا با فرد و خانواده اش برای ایجاد اهداف معنادار در محیط طبیعی خانه همکاری نزدیک داشته باشد. همچنین، مشارکت خانواده در درمان برای افراد اوتیستیک بسیار سودمند است، زیرا خانواده می‌تواند استراتژی‌های آموخته شده در درمان را در تمام ساعات شبانه روز تقویت کند.

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین برای اوتیسم – گفتاردرمانی اتیسم – بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین در ایران – چالشهای ارتباطی در مبتلایان اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ