کاردرمانی برای اتیسم با هدف توانمند ساختن افراد برای مشارکت در کارهای روزمره، کمک به جامعه و لذت بردن از زندگی است. با توجه به پیچیدگی و تنوع مشکلات در زمینه‌های عملکردی که افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک می‌توانند تجربه کنند، تمام مداخلات کاردرمانی باید فردی باشد و بر نیازها، اهداف، ارزش‌ها و اولویت‌های آنها تمرکز کند. همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که والدین ، مراقبان و خانواده ها در برنامه ریزی مداخله مشارکت دارند تا نیازهای آنها نیز برآورده شود.

افراد مبتلا به اختلالات طیف اوتیستیک ممکن است چندین رفتار از خود نشان دهند که ممکن است بر توانایی آنها برای مشارکت در کارهای روزانه تأثیر بگذارد. برای مثال، رفتارها ممکن است شامل اعمال سخت‌گیری در فعالیت‌های روزانه و الگوهای بازی باشد. وسواس با علایق خاص؛ مشکلات حرکتی و حسی همه این نوع رفتارها می تواند منجر به مقاومت فرد در برابر هر تغییری در روال یا محیط شود.

کاردرمانی برای اتیسم

کاردرمانگرانی که با افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک کار می کنند، تعامل فرد را در کل محیط خود از جمله خانواده، مدرسه، بازی و در کنار سایر متخصصان سلامت مشاهده می کنند.

هدف کاردرمانگران رفع موانعی است که افراد ممکن است برای شرکت در فعالیت های روزانه داشته باشند. آنها یک ارزیابی کامل برای ارزیابی توانایی ها و مشکلات فرد در انجام وظایف روزانه مانند مدرسه، اوقات فراغت، مراقبت شخصی و بازی انجام خواهند داد. این ارزیابی رشد فرد را در مهارت‌های حرکتی، مهارت‌های ادراکی، مهارت‌های ارتباطی و تعاملی، روال‌ها و عادات ارزیابی می‌کند. والدین ، مراقبان از طریق مصاحبه و پرسشنامه‌های استاندارد در فرآیند ارزیابی شرکت خواهند کرد، که به کاردرمانگر کمک می‌کند تا درک بهتری از توانایی‌ها، نیازها و اهداف اختلال طیف اوتیستیک به دست آورد.

پس از ارزیابی کامل و ارزیابی اولیه توسط متخصص کاردرمانی برای اتیسم هرگونه مشکلی که فرد با آن مواجه است برجسته شده و سپس یک برنامه درمانی تدوین خواهد شد. برای اینکه فرد بتواند در فعالیت های روزمره شرکت کند، می توان از بسیاری از رویکردهای درمانی استفاده کرد. کاردرمانگران ممکن است راهبردهای فرد و خانواده‌هایشان را برای اصلاح وظایف و یا محیطی که با توانایی‌های افراد مطابقت دارد ارائه دهند. یا ممکن است در ایجاد برنامه های روزمره برای تسهیل رفتارهای سازگارانه کمک کنند.

یکی از علائمی که افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک ممکن است داشته باشند پاسخ منفی به تحریک حسی است. هدف کاردرمانی برای اتیسم درک این موضوع است که چگونه و چه زمانی فرد نسبت به یک تجربه حسی واکنش بد نشان می دهد و سپس ساختار محیطی را برای به حداقل رساندن این واکنش ها ایجاد می کند. کاردرمانگران از نزدیک با خانواده ها همکاری خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که آنها می توانند وظایف و محیط های خاصی را تطبیق دهند تا کودک کمتر مضطرب شود.

کاردرمانگران همچنین بر روی مراقبت از خود، تغذیه و مشکلات خواب تمرکز خواهند کرد. آنها این وظایف را، در صورت مشکل ساز بودن، تطبیق می دهند تا اطمینان حاصل کنند که فرد تا حد امکان آرام می ماند.

کاردرمانگران همچنین ممکن است محیط مدرسه را برای ارتقای مشارکت فرد در یک محیط کلاس تطبیق دهند. آنها همچنین ممکن است به معلمان در درک تأثیر مشکلات پردازش حسی که می‌تواند بر عملکرد روزانه منجر شود و روش‌هایی برای اصلاح کارهایی که انجام می‌دهند کمک کنند تا هرگونه مشکل رفتاری مرتبط را به حداقل برسانند.

یکی دیگر از زمینه هایی که کاردرمانی برای اتیسم می تواند به آن کمک کند، ایجاد مهارت های عمومی است. اغلب کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک انجام وظایف برایشان مشکل است، کاردرمانگران می‌توانند استراتژی‌هایی ارائه کنند که مهارت‌ها را به مراحل قابل کنترل‌تری برای کودک تقسیم کنند، در حالی که کار و محیط را برای حمایت از تکمیل موفقیت‌آمیز ساختار می‌دهند.

کاردرمانگران ممکن است ارزیابی ریسک محیط خانه را انجام دهند و سپس تغییراتی را برای اطمینان از ایمنی فرد مبتلا به اختلال طیف اوتیستیک ارائه دهند.

کاردرمانگران نقش کلیدی را در تیم چند رشته ای در درمان مبتلایان به اختلالات طیف اوتیسم ایفا می کنند. آنها می توانند استراتژی ها و سازگاری هایی را برای کمک به کودک در شرکت در فعالیت های روزانه با به حداقل رساندن علائم مرتبط ارائه دهند. هر درمان ارائه شده به مشکلات خاص فرد بستگی دارد و برنامه های درمانی باید دائما ارزیابی شوند تا از کارایی و مرتبط بودن آنها اطمینان حاصل شود.

برنامه های کاردرمانی برای اتیسم را می توان در کلینیک کاردرمانی بصورت حضوری و یا بصورت جلسات کاردرمانی آنلاین و کاردرمانی در منزل ارائه داد.

متخصصان ما در مرکز کاردرمانی آنلاین ایران ، خدمات کاردرمانی از راه دور را با کیفیت بالا و بر اساس متدهای روز دنیا ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی آنلاین – کاردرمانی اوتیسم – کاردرمانی برای اتیسم – مرکز کاردرمانی اتیسم – بهترین مرکز توانبخشی اتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ