کاردرمانی برای تاخیر رشد حرکتی

کودکان با تاخیر حرکتی درشت برای تسلط بر حرکات فیزیکی تلاش می کنند. همراه با حرکات فیزیکی، ممکن است در مقایسه با همسالان مشابه، در صحبت کردن، هماهنگی فکر، بازی و کارهای مراقبت از خود مانند حمام کردن، غذا خوردن، لباس پوشیدن و برس کشیدن موهای خود مشکل داشته باشند.

اگر تشخیص داده شد که کودک شما دچار تاخیر حرکتی شدید است یا احتمال می‌دهید که او ممکن است این مشکل را داشته باشد، احتمالاً سوالات زیادی دارید.

مهارت های حرکتی درشت شامل حرکات پیچیده بازوها، پاها و تنه است.

اگر فرزند شما به نقاط عطف فیزیکی خاصی در مقایسه با کودکان هم سن خود نرسیده باشد، تاخیرهای حرکتی درشت ممکن است مشکل ساز باشد.

یک متخصص اطفال و کاردرمانگر اطفال می تواند ارزیابی ای انجام دهد که کودک شما را در مقایسه با همسالانش ارزیابی می کند.

جلسات کاردرمانی برای تاخیر رشد حرکتی می تواند شامل تمرینات کششی، بازی هدایت شده، فعالیت های تقویتی، مهارت های بازی با توپ، تمرین راه رفتن، مهارت های هماهنگی و مهارت های عملکردی باشد. 

برای کودکان خردسال، مهارت‌های حرکتی درشت شامل خزیدن، راه رفتن، دویدن و پریدن است و با بزرگ‌تر شدن، چیزهایی مانند پرتاب توپ یا دوچرخه‌سواری.

کودکان همچنین باید “مهارت های حرکتی ظریف” را توسعه دهند. این مهارت ها به حرکات دقیق تری نیاز دارند، مانند در دست گرفتن مداد، نوشتن روی کاغذ، برداشتن اشیاء کوچک یا استفاده از چنگال یا قیچی.

البته، همه کودکان مهارت های حرکتی درشت و ظریف را با سرعت متفاوتی توسعه می دهند. برخی خیلی زود شروع به خزیدن می کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است برای دستیابی به این مهارت بیشتر طول بکشد. در همین حال، برخی از کودکان در رسیدن به نقاط عطف خاص در مقایسه با همسالان خود مشکل دارند. این کودکان ممکن است تاخیر حرکتی درشت داشته باشند.

هر گونه تأخیر در رسیدن به نقاط عطف خاص مانند راه رفتن، صحبت کردن، مهارت های اجتماعی و حرکتی (شامل مهارت های حرکتی درشت یا ظریف) تاخیر رشد نامیده می شود. هیچ دلیل دقیقی برای تاخیر رشد وجود ندارد. آنها ممکن است ارثی، ایدیوپاتیک یا ناشی از عوارض بارداری یا تولد باشند. به عنوان مثال، نوزادان نارس در معرض خطر بالاتری برای تجربه تاخیر در رشد هستند.

کودکان معمولا در سن خاصی به نقاط عطف خاصی برسند. به عنوان مثال، بسیاری از کودکان تا حدود پنج سالگی می توانند تا ده ثانیه روی یک پا بایستند. کودکان نیز معمولاً در این سن می توانند مسواک را در دست بگیرند و از چنگال استفاده کنند.

کاردرمانی برای تاخیر رشد حرکتی

اگر کودک شما با تاخیر حرکتی تشخیص داده شده است، کاردرمانی برای رشد و تقویت مهارت ها در کودک ضروری است.

ارزیابی کاردرمانی:

مرحله 1: کاردرمانگر با انجام یک ارزیابی جامع برای تعیین نقاط قوت و ضعف کودک شما شروع می کند.

مرحله 2: درمانگر همچنین محیط خانه شما را ارزیابی می کند و به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه مهارت های حرکتی را یک به یک ایجاد کنید.

مرحله 3: درمانگرها به راهنمایی یا راهنمایی حرکات کمک می کنند تا کودک شما بتواند راه جدیدی برای حرکت بیاموزد. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان به فرزندتان یاد داد که خودش را به سمت یک پایه بکشد یا راه رفتن را یاد بگیرد.

مرحله 4: همچنین به شما آموزش داده می شود که چگونه به فرزندتان کمک کنید تا مهارت های خاصی را در خانه کسب کند.

جلسات کاردرمانی برای تاخیرهای حرکتی شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تمرینات کششی
  • تمرینات سرگرم کننده و بازی
  • تمرین راه رفتن برای کمک به بهبود تعادل و راه رفتن
  • تجویز کفی کفش که به تراز کردن پاها و مچ پا کمک می کند (برای فعال کردن راه رفتن و بازی)
  • انجام تمرینات در خانه

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین خدمات تخصصی کاردرمانی آنلاین و کاردرمانی در منزل برای کمک به کودکانی که مبتلا به طیف وسیعی از بیماری‌ها هستند، از جمله فلج مغزی، اسپینا بیفیدا، سندرم داون، راه رفتن با انگشتان پا، پاچنبری، ناهنجاری‌های کروموزومی و اختلالات هماهنگی ارائه می دهند.

 

 

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ