کاردرمانی فلج مغزی می تواند به مسائل مربوط به هماهنگی ماهیچه ها و مفاصل کمک کند ، مسائلی که می تواند سبب بروز چالش های زیادی برای کودک شوند و انجام کارهای روزمره را دشوار کند.

کاردرمانی می تواند به بهبود توانایی های جسمی ، شناختی و اجتماعی و همچنین مهارت های حرکتی و وضعیت بدن کمک کند. این درمان همچنین می تواند به مشکلات در پردازش اطلاعات حسی کمک کند.

کاردرمانی به طرق مختلف برای کودکان مبتلا به فلج مغزی مفید است.

با بهینه سازی عملکرد بالاتنه و بهبود هماهنگی ماهیچه های کوچک ، کاردرمانی می تواند به کودکان مبتلا به CP کمک کند تا بر فعالیت های اساسی زندگی روزانه مسلط شوند.

والدین و مراقبان وقت زیادی را صرف کمک به کودکان مبتلا به فلج مغزی برای انجام فعالیت های اولیه روزانه می کنند. کاردرمانی فلج مغزی می تواند به والدین کودکان نیز کمک کند.

فواید کاردرمانی فلج مغزی

  • افزایش شانس آنها برای استقلال
  • بهبود توانایی آنها در بازی و یادگیری
  • افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس آنها
  • کمک به آنها در ایجاد یک روال قابل اجرا
  • بهبود شرایط روحی
  • بهبود کیفیت زندگی آنها

انواع فلج مغزی

آتاکسیک

مشکلات مربوط به تعادل و هماهنگی در کودکان مبتلا به فلج مغزی آتاکسیک شایع است. این کودکان اغلب با حرکات دقیق دست و پنجه نرم می کنند و دچار لرزش یا لرزش می شوند. این امر انجام کارهایی مانند نوشتن یا غذا خوردن که نیاز به حرکات دقیق انگشتان دارند یا حرکات تکراری مانند کف زدن را دشوار می کند.

اسپاستیک

سفتی عضلات در اندام فوقانی و/یا تحتانی و حرکات تکان دهنده مشخص کننده فلج مغزی اسپاستیک است. از جمله موارد دیگر ، این می تواند منجر به مشکل در لباس پوشیدن ، حمام کردن ، استفاده از حمام ، غذا خوردن ، نوشیدن ، نوشتن و نگه داشتن اشیا شود.

آتتوئید

کودکان مبتلا به فلج مغزی آتتوئید قادر به تنظیم تون عضلانی نیستند ، که کنترل حرکات آنها را مشکل می کند. مشکل در گرفتن اشیا ، حالت بدن ، آب ریزش ، بلعیدن و صحبت کردن در بین کودکان مبتلا به CP آتئتوئید شایع است.

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی برای هر کودک مبتلا به فلج مغزی متفاوت است. برنامه درمان کاردرمانی هر کودک بسیار فردی است و متناسب با توانایی های جسمی ، فکری و اجتماعی-عاطفی آنها طراحی شده است.

در اولین جلسه درمانی کودک شما ، کاردرمانگر یک ارزیابی کامل انجام می دهد. این شامل آزمایش توانایی های حرکتی، رشد ادراکی و حرکتی و مشاهده نحوه واکنش کودک به لمس و حرکت است.

متخصص کاردرمانی همچنین با والدین مصاحبه می کند تا از نقاط قوت و ضعف کودک هنگام انجام فعالیت های روزانه مطلع شود و همچنین اهداف خاصی را که کودک باید در جهت انجام آنها مشخص کند ، مشخص کند.

اکثر کودکان مبتلا به فلج مغزی باید هر شش تا نه ماه یکبار مورد ارزیابی مجدد قرار گیرند. پس از این ارزیابی ها ، متخصص کاردرمانی بر اساس پیشرفت و تغییر برنامه درمانی را تغییر می دهد.

کاردرمانی فلج مغزی شامل استفاده از فعالیت های عملکردی برای بهبود تدریجی عملکرد عملکردی است.

بسیاری از ابزارها و وسایل کمکی مختلف در کاردرمانی استفاده می شود. تجهیزات می توانند از اقلام معمولی خانگی گرفته تا فناوری های کمکی با تکنولوژی بالا متغیر باشند.

کاردرمانی به افراد در هر سنی کمک می کند. برای کودکان مبتلا به فلج مغزی ، درمان بر اساس توانایی های جسمی ، فکری ، اجتماعی و زبانی کودک و همچنین سن آنها انجام می شود.

بهبود رشد شناختی و جسمی و همچنین توانایی کودک در انجام فعالیت های روزمره از مهم ترین اهداف کاردرمانی فلج مغزی است که با مراجعه به کلینیک کاردرمانی با بصورت کاردرمانی در منزل و یا کاردرمانی آنلاین قابل ارائه است.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی فلج مغزی – گفتاردرمانی فلج مغزی – گفتاردرمانی آنلاین – مرکز توانبخشی آنلاین – کاردرمانی آنلاین

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ