گفتاردرمانی آنلاین اوتیسم توسط متخصصان گفتاردرمانی ما که در این زمینه دارای تخصص و تجربه هستند ارائه می شود و نقش مهمی در بهبود توانمندی های گفتاری و ارتباطی در این کودکان دارد.

چگونه اختلال طیف اوتیسم (ASD) بر ارتباطات تأثیر می گذارد؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است با چالش های ارتباطی مختلفی روبرو شوند که می تواند مانع ایجاد روابط و دوست یابی شود.

یک مطالعه تحقیقاتی نشان داد که کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم به طور قابل توجهی به احتمال زیاد دوستان خود را نمی بینند، از فعالیت ها طرد می شوند و از نظر اجتماعی منزوی می شوند. فقدان پیوند اجتماعی با همسالان می تواند منجر به مشکلات سلامت جسمی و روانی طولانی مدت شود.

افراد مبتلا به اوتیسم به دلیل چالش‌های ارتباط اجتماعی زیر ممکن است در ایجاد پیوند و دوستی با مشکل مواجه شوند:

زبان و ارتباطات بین فردی

ارتباط بین فردی شامل برقراری تماس چشمی، نوبت گرفتن در طول مکالمه و ماندن در موضوع، درک و استفاده معنادار از زبان گفتاری است. همچنین می‌تواند شامل کنترل هیجانی و خودتنظیمی در حین تعامل با دیگران، درک دیدگاه‌های دیگران و تفسیر نشانه‌های غیرکلامی مانند حالات صورت، حرکات و زبان بدن باشد. گفتاردرمانی آنلاین اوتیسم می تواند به بهبود توانایی های کودکان مبتلا به اوتیسم برای ارتباطات بین فردی کمک کند.

تفکر انعطاف پذیر

تفکر انعطاف پذیر شامل تغییر افکار یا برنامه ریزی برای انطباق با محیط اطراف است.

مفاهیم انتزاعی و سایه های خاکستری

مفاهیم انتزاعی چیزهایی هستند که نمی توان آنها را دید، شنید یا حس کرد، مانند کلماتی مانند “شاد”، “رنگارنگ” یا “شگفت انگیز”. سایه های خاکستری زمانی است که معنای یک کلمه یا عبارت نامشخص است و منجر به مشکل در درک لطیفه و زبان مجازی می شود.

مهارت های مشارکتی

مهارت های مشارکتی زمانی است که فردی با موفقیت در جهت یک هدف مشترک با دیگران در یک گروه کار می کند. نمونه هایی از مهارت های مشارکتی عبارتند از:

  • گوش دادن به دیگران و پیروی از قوانین توافق شده برای بحث.
  • بر اساس ایده های دیگران.
  • ادامه مکالمه از طریق مبادلات متعدد.

درک احساسات

درک احساسات و دیدگاه دیگران یک مهارت ارتباطی حیاتی است. اذعان به تفاوت دیدگاه ها در طول مکالمه و پاسخ مناسب به آن اطلاعات هم برای گوینده و هم برای شنونده مفید است. کودکان مبتلا به اوتیسم در درک احساسات اطرافیان دچار مشکل هستند.

گفتاردرمانی آنلاین اوتیسم

تنظیم احساسات

تنظیم احساسات به فرد این امکان را می دهد که در مواقع استرس، مضطرب، آزرده خاطر یا ناامید، آرامش خود را حفظ کند. تنظیم عاطفی ضعیف ممکن است منجر به واکنش بیش از حد، تشدید احساسات منفی و طغیان عاطفی شود. گفتاردرمانی آنلاین اوتیسم می تواند به تنظیم احساسات در این کودکان کمک کند.

استنتاج کردن

استنتاج کردن یک مهارت اجتماعی ضروری است. این یک مهارت بسیار پیچیده است که به خواندن یک موقعیت و رمزگشایی سرنخ ها نیاز دارد.

گفتاردرمانی آنلاین اوتیسم

آسیب شناس گفتار-زبان (SLP) می تواند مهارت های اجتماعی مورد نیاز برای کمک به موفقیت عاطفی و اجتماعی کودکان مبتلا به اوتیسم را آموزش دهد. یک گفتاردرمانگر به فرد این امکان را می دهد تا به مهارت اجتماعی جدیدی که آموخته است متصل شود و آن را در بسیاری از موقعیت ها و زمینه های زندگی خود به کار گیرد.

علاوه بر پرداختن به توانایی‌های ارتباط اجتماعی، آسیب‌شناسان گفتار-زبان می‌توانند به افراد مبتلا به اوتیسم در بهبود تلفظ، صحبت کردن و درک گفتار کمک کنند.

کودکان مبتلا به اوتیسم پس از کار با یک گفتاردرمانگر بر روی مهارت های گفتاری، زبانی و ارتباطی، زمان آسان تری برای ایجاد روابط معنادار خواهند داشت.

یک گفتاردرمانگر همچنین می‌تواند به شناسایی مناسب‌ترین ابزار ارتباط تقویتی و جایگزین (AAC) برای کسانی که همیشه نمی‌توانند به گفتار خود برای برقراری ارتباط تکیه کنند، کمک کند. همچنین می تواند شامل استفاده از تابلوهای ارتباطی با نمادهایی مانند کلمات و تصاویر چاپ شده یا رایانه هایی با نمادهایی باشد که با استفاده از صدای ضبط شده یا دیجیتالی گفتار تولید می کنند. گفتار درمانگر همچنین می تواند به کودکان کمک کند تا از حرکات برای برقراری ارتباط استفاده کنند. نقش آسیب شناس گفتار-زبان درک چگونگی تطبیق هر یک از این رویکردها با نیازهای ارتباطی فرد است.

درمان آنلاین اوتیسم در خانه چگونه کار می کند؟

برخی افراد ممکن است تصور کنند که گفتار درمانی حضوری بهترین راه برای ارائه گفتار درمانی به بزرگسالان و کودکان اوتیسم است. در حالی که درمان حضوری اوتیسم مزایای خود را دارد، اما گفتاردرمانی آنلاین اوتیسم نیز مزایای زیادی دارد.

درگیر شدن در گفتار درمانی آنلاین برای اوتیسم از خانه به گفتاردرمانگر اجازه می دهد تا با فرد و خانواده اش برای ایجاد اهداف معنادار در محیط طبیعی خانه همکاری نزدیک داشته باشد. همچنین، مشارکت خانواده در درمان برای افراد اوتیستیک بسیار سودمند است، زیرا خانواده می‌تواند استراتژی‌های آموخته شده در درمان را در تمام ساعات شبانه روز تقویت کند.

ارزیابی های مجازی به SLP ها کمک می کند تا نیازهای ارتباطی خاص هر فرد را با مشاهده محیط و ارائه پیشنهادات، و توسعه اهداف کاربردی برای زندگی روزمره درک کنند.

ارزیابی بر ارتباطات اجتماعی و زبان بیانی و پذیرا متمرکز خواهد بود. در حالی که ارزیابی ممکن است شامل برخی اقدامات استاندارد شده باشد، همچنین شامل مصاحبه با والدین ، مراقبان و مشاهده است.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین اوتیسم – گفتاردرمانی اوتیسم – درمان اوتیسم – توانبخشی اوتیسم – کاردرمانی آنلاین اوتیسم

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ