گفتاردرمانی آنلاین برای آپراکسی

آپراکسی نوعی اختلال گفتاری شایع در بین کودکان و بزرگسالان است. افراد مبتلا به آپراکسی گفتار می دانند چه باید بگویند، اما در هماهنگی حرکات قسمت های مختلف دهان که برای تولید صداهای صحیح لازم است مشکل دارند.

برای تولید گفتار، مغز ما سیگنال هایی را به لب ها، زبان، فک ها و سایر قسمت هایی که در تولید گفتار نقش دارند می فرستد. این بخش ها باید با هماهنگی یکدیگر کار کنند تا گفتار عادی تولید کنند. در آپراکسی گفتار، این روند مختل می شود. سیگنال های مغز به آرامی به عضلات جریان نمی یابد.

مغز فرد دقیقاً می داند چه بگوید، اما اختلال در جریان سیگنال مانع از برنامه ریزی و اجرای حرکات لازم برای تولید صدای گفتار می شود.

افراد مبتلا به آپراکسی گفتار در هماهنگی حرکات عضلات مورد نیاز برای تولید هجاها، کلمات و عبارات با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند. برقراری ارتباط از طریق زبان گفتاری برای آنها بسیار دشوار است.

انواع آپراکسی چیست؟

اگرچه ما از اصطلاح “آپراکسی” برای توصیف افرادی استفاده می کنیم که در هماهنگی حرکات دهانی که تولید صدا می کنند مشکل دارند، انواع مختلفی از اختلالات صدای گفتار وجود دارد.

آپراکسی گفتار در دوران کودکی
کودکان ممکن است از بدو تولد دچار آپراکسی گفتار شوند. در چنین مواردی، این اختلال به عنوان آپراکسی گفتاری کودکی (CAS) نامیده می شود. مشکل در برنامه ریزی حرکات گفتاری علامت مشخص کننده این اختلال است.

برای والدین، ممکن است شبیه تاخیر گفتار به نظر برسد. ممکن است به نظر برسد که کودک می خواهد صحبت کند، اما می خواهد صدای مناسب را تولید کند. همچنین ممکن است برای کودکان 6 ماهه تا 2 ساله شبیه به غر زدن به نظر برسد. این امر تشخیص زودهنگام CAS را چالش برانگیز می کند.

آپراکسی اکتسابی گفتار
آپراکسی اکتسابی گفتار می تواند باعث اختلال و از دست دادن توانایی موجود در گفتار شود. آپراکسی اکتسابی گفتار (AOS) می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد. آپراکسی گفتار در بزرگسالان به دلیل آسیب یا آسیب به بخش هایی از مغز که مسئول برنامه ریزی و تولید گفتار هستند ایجاد می شود.

گفتاردرمانی آنلاین برای آپراکسی در هر دو نوع آپراکسی کمک کننده است و توسط متخصصان ما در بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین در ایران ارائه می شود.

علائم آپراکسی

آپراکسی گفتار ممکن است در افراد مختلف به صورت متفاوتی ظاهر شود. علائم CAS می تواند به طور قابل توجهی بین دو نفر متفاوت باشد.

در مورد آپراکسی خفیف گفتار، فرد ممکن است تنها با تعداد کمی از صداهای گفتاری با مشکل مواجه شود. آنها ممکن است بتوانند تقریباً عادی صحبت کنند، اما در گفتن کلمات چند هجایی طولانی تر مشکل دارند.

در موارد شدید آپراکسی، ممکن است فرد اصلاً نتواند از طریق زبان گفتاری ارتباط برقرار کند. شایع ترین علائم آپراکسی گفتار عبارتند از:

  • اکثر افراد مبتلا در مهارت های حرکتی ظریف نیز با مشکلاتی روبرو هستند.
  • کودکان مبتلا به CAS تاخیر در رشد گفتار و زبان را تجربه می کنند.
  • بسیاری از کودکان مبتلا به CAS در خواندن، نوشتن و املا مشکل دارند.
  • فرد مبتلا ممکن است نتواند هر بار کلمات یکسان را به روشی یکسان بیان کند.
  • ممکن است هنگام صحبت کردن، صدای کلمات را مخدوش کنند.
  • آنها ممکن است در گفتن کلمات طولانی تر و چند هجایی مشکل بیشتری داشته باشند.
  • کسانی که AOS دارند ممکن است در حین صحبت کردن روی هجای اشتباه تاکید کنند.
  • آنها ممکن است هنگام صحبت کردن از لحن و ریتم نامناسب استفاده کنند.
  • به نظر می رسد کودکان و بزرگسالان مبتلا به آپراکسی کلامی در حالی که سعی می کنند صداهای صحیح را تولید کنند به دنبال صداها هستند.

گفتاردرمانی آنلاین برای آپراکسی

گفتاردرمانگران ما در بهترین گفتاردرمانی آنلاین ایران ارزیابی مهارت های زبانی و ارتباطی اکتسابی کودک قبل از طراحی یک برنامه درمانی مناسب آپراکسی را انجام می دهند و پس از آن از موثرترین راهکارهای گفتاردرمانی برای درمان آپراکسی بهره می برند.

تمرین مداوم تمرینات آپراکسی در منزل برای تسریع پیشرفت از اهمیت بالایی برخوردار است.

در موارد شدیدتر آپراکسی، هم کودکان و هم بزرگسالان ممکن است نیاز به یادگیری روش های تقویتی و جایگزین ارتباط داشته باشند.

در جلسات گفتاردرمانی آنلاین برای آپراکسی والدین مستقیماً با درمانگر صحبت می کنند. SLP هم با کودک و هم با والدین برای آموزش تمرینات آپراکسی که می تواند حرکت لب ها، فک ها و زبان را بهبود بخشد، کار می کند. والدین باید به تمرین در خانه با کودک ادامه دهند تا از حداکثر کارایی درمان اطمینان حاصل کنند.

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین آپراکسی – هزینه گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی در منزل – گفتاردرمانی انلاین برای سالمندان – گفتاردرمانی آنلاین برای کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ