گفتاردرمانی تاخیر حرف زدن

تاخیر حرف زدن نوعی اختلال ارتباطی است. اگر فرزند شما به نقاط عطف رشد زبان برای سن خود نرسد، ممکن است دچار تاخیر زبانی شود. توانایی های زبانی آنها ممکن است با سرعت کمتری نسبت به اکثر کودکان رشد کند. آنها ممکن است در بیان خود یا درک دیگران مشکل داشته باشند. تأخیر آنها ممکن است شامل ترکیبی از شنوایی، گفتار، و اختلالات شناختی باشد.

تاخیر حرف زدن بسیار رایج است. تاخیر در رشد گفتار یا زبان 5 تا 10 درصد از کودکان پیش دبستانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم

اگر کودک شما تاخیر زبانی داشته باشد، در سن معمولی به نقاط عطف زبانی نمی رسد. علائم خاص و نقاط عطف از دست رفته آنها به سن و ماهیت تاخیر زبان آنها بستگی دارد.

علائم رایج تاخیر زبان عبارتند از:

 • تا سن 15 ماهگی غرغر نکند
 • تا سن 2 سالگی صحبت نمی کند
 • ناتوانی در صحبت کردن با جملات کوتاه در سن 3 سالگی
 • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها
 • تلفظ یا بیان ضعیف
 • مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات در یک جمله

گفتاردرمانی تاخیر حرف زدن

پس از تشخیص، برنامه درمانی کودک شما احتمالاً شامل گفتاردرمانی است که با مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی یا بصورت گفتاردرمانی آنلاین و در منزل می توان از مزایای آن بهره برد.

یک آسیب شناس گفتاردرمانی دارای مجوز برای تعیین انواع مشکلاتی که کودک شما با آن مواجه است، ارزیابی را انجام می دهد. این اطلاعات به آنها کمک می کند تا یک برنامه درمانی را توسعه دهند و اجرا کنند.

اگر کودک شما دارای بیماری های زمینه ای باشد، پزشک او ممکن است درمان های دیگری را نیز توصیه کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است ارزیابی توسط یک روانشناس عصبی را توصیه کنند.

دیدگاه کودک شما بسته به شرایط خاص و سن او متفاوت خواهد بود. برخی از کودکان به همسالان خود می رسند و به نقاط عطف زبان آینده می رسند. سایر کودکان در غلبه بر تاخیرهای زبانی مشکل بیشتری دارند و ممکن است در دوران کودکی بعدی با مشکلاتی مواجه شوند. برخی از کودکان با تاخیر زبانی به دلیل تاخیر در رشد زبانی، مشکلات خواندن یا رفتار دارند.

اگر تشخیص داده شد که کودک شما تاخیر زبانی دارد، شروع سریع درمان بسیار مهم است. درمان زودهنگام می تواند به جلوگیری از بروز مشکلات دیگر مانند مشکلات اجتماعی، یادگیری و عاطفی کمک کند.

نکاتی برای تشویق رشد زبان

ممکن است نتوان از تمام تاخیرهای زبانی جلوگیری کرد. اختلالات شنوایی و اختلالات یادگیری ممکن است همیشه قابل پیشگیری نباشند. این نکات را برای تشویق رشد زبان در کودک خود دنبال کنید:

 • از بدو تولد با فرزندتان صحبت کنید.
 • وقتی کودک است به غرغر کردن فرزندتان پاسخ دهید.
 • برای فرزندتان آواز بخوانید، حتی وقتی کودک است.
 • برای فرزندتان با صدای بلند بخوانید.
 • به سوالات فرزندتان پاسخ دهید.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی تاخیر حرف زدن کودکان – گفتاردرمانی آنلاین – دلایل دیر حرف زدن کودکان – گفتار درمانی آنلاین کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ