گفتاردرمانی در منزل برای اتیسم برای آن دسته از کودکانی که به هر دلیل نمی توانند به کلینیک گفتاردرمانی بطور حضوری مراجعه کنند توسط متخصصان ما در مرکز گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل ارائه می شود.

گفتار درمانی برای توسعه مهارت های کلامی و غیرکلامی از اهمیت زیادی برخوردار است.

مداخلات اولیه با گفتار درمانگر به کودکان اتیسم در همه سطوح کمک می کند.

برای افراد مبتلا به اوتیسم، گفتار درمانی می تواند مهارت های ارتباطی را تا حد زیادی بهبود بخشد، به خصوص زمانی که با درمان های دیگری مانند درمان ABA همراه شود. این درمان می تواند طیف وسیعی از مسائل را درمان کند، مانند کمک به بچه ها برای تشکیل جملات و درک متن کلمات شخص دیگر.

تاثیر اوتیسم بر گفتار
اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD)، یک وضعیت رشدی است که بر نحوه اجتماعی شدن، رفتار و برقراری ارتباط فرد تأثیر می گذارد. این گروه از علائم به روش های مختلف ظاهر می شوند و اغلب بر گفتار تأثیر می گذارند.

برخی از کودکانی که شروع به نشان دادن علائم اوتیسم می کنند ممکن است در یادگیری صحبت کردن مشکلی نداشته باشند. سایر کودکان ممکن است گفتار را بفهمند اما سال های زیادی از کودکی خود صحبت نکنند. دیگران ممکن است همیشه در صحبت کردن و درک گفتار مشکل داشته باشند.

گفتاردرمانی در منزل برای اتیسم یکی از ارکان مهم ترین برنامه توانبخشی است که کمک زیادی به کاهش مشکلات کودکان اتیسم و بهبود کیفیت زندگی آن ها می کند.

اگر فردی در طیف اوتیسم باشد، ممکن است در دوران کودکی با مهارت های گفتاری و زبانی مشکل داشته باشد. آنها ممکن است:

  • کلمات یا عبارات را بارها و بارها تکرار کنند، وضعیتی که به عنوان اکولالیا شناخته می شود.
  • ضمایر معکوس، مانند گفتن «تو» به جای «من».
  • به حرکاتی مانند تکان دادن یا اشاره پاسخ ندهد.
  • با صدای یکنواخت و اغلب بلند صحبت کند.
  • به سوالات پاسخ های نامربوط بدهد.

گفتاردرمانی در منزل برای اتیسم

گفتار درمانی برای افراد مبتلا به اوتیسم بسیاری از مسائل ارتباطی بالقوه را برطرف می کند. اینها ممکن است شامل یادگیری نحوه درک نشانه های اجتماعی، یادگیری نحوه صحبت کردن، و بهبود ساختار واژگان و جمله باشد.

کار با یک گفتاردرمانگر در هر مقطعی می تواند برای کودک مبتلا به اوتیسم مفید باشد. اما هر چه گفتاردرمانی در دوران کودکی زودتر شروع شود، فرد نتایج بهتری را تجربه خواهد کرد.

مشکلات گفتاری که در بین افراد اوتیستیک رایج است را می توان با گفتار درمانی برطرف کرد و شایع ترین آن ها عبارتند از :

کودکان و نوجوانان اوتیستیک که کلامی هستند ممکن است چیزهایی بگویند که به مکالمه آنها با دیگران مربوط نمی شود یا معنایی ندارد. به عنوان مثال، کودک ممکن است چندین بار در یک مکالمه رنگ هایی را که می شناسد لیست کند که ربطی به رنگ ها ندارد.

کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است اکولالیا داشته باشند، به این معنی که کلمات یا عباراتی را که می شنوند تکرار می کنند، از جمله جملات گیرا یا صدای جرنگ که در فیلم ها یا تلویزیون می شنوند.

کودکان بزرگتر، نوجوانان و بزرگسالان ممکن است هنگام شروع مکالمه از عبارات موجود استفاده کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است همیشه هنگام شروع مکالمه بگویند: «اسم من سینا است»، حتی اگر قبلاً شخصی را که با او صحبت می‌کنند، بشناسند.

سایر کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است مهارت های کلامی ضعیفی داشته باشند، اما توانایی های موسیقی یا ریاضی استثنایی داشته باشند.

ژست‌ها ممکن است با گفتار منطبق نباشد، یا ممکن است فرد ژستی مانند تکان دادن یا اشاره به صحبت کردن شخص دیگری را درک نکند. آنها همچنین ممکن است از تماس چشمی اجتناب کنند یا آن را ناراحت کننده بدانند، که می تواند آنها را بی ادب، بی توجه یا بی علاقه جلوه دهد.

کودکان خردسال مبتلا به اتیسم توانایی های زبان طبیعی را به همان میزان همسالان عصبی خود توسعه نمی دهند. به عنوان مثال، یک کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است در سنین پایین خواندن را بیاموزد، اما ممکن است نتواند کلمات موجود در صفحه را حتی اگر آنها را درک کند، بیان کند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی در منزل برای اتیسم – گفتاردرمانی اتیسم در منزل – گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ