گفتاردرمانی سندرم داون

کودکان مبتلا به سندرم داون معمولاً نمایه ناهمواری از رشد اجتماعی، شناختی و زبانی دارند – آنها نمایه ای از تاخیر یکسان در همه زمینه ها ندارند، آنها دارای مشخصاتی از نقاط قوت و ضعف هستند. به عنوان مثال، توسعه اجتماعی و درک اجتماعی به طور معمول یک نقطه قوت است، در حالی که توسعه زبان گفتاری یک ضعف است. اکنون شواهد ثابتی وجود دارد که نشان می‌دهد این کودکان نسبت به سن ذهنی غیرکلامی خود نمایه‌ای از تاخیر گفتار و زبان خاص دارند. تفاوت های فردی قابل توجهی در میزان پیشرفت وجود دارد، اما مشخصات کلی کلی معمولا برای همه کودکان مبتلا به سندرم داون مشهود است.

در حالی که مهارت‌های گفتاری و زبانی کودکان مبتلا به سندرم داون نسبت به توانایی‌های ذهنی غیرکلامی تاخیر دارد، جنبه‌های مختلف گفتار، زبان و مهارت‌های ارتباطی به یک اندازه تأخیر ندارند.

مهارت های ارتباطی با درک و استفاده خوب از مهارت های ارتباطی غیرکلامی و استفاده خوب از ژست، یک نقطه قوت نسبی است.

اهداف گفتاردرمانی سندرم داون

اگر بخواهیم رشد شناختی (ذهنی) و اجتماعی کودکان مبتلا به سندرم داون را ارتقا دهیم، می‌توان ادعا کرد که گفتار و زبان درمانی مهم‌ترین بخش خدمات مداخله‌ای است.

توسعه شناختی
به نظر ما، رشد گفتار و زبان در رشد شناختی همه کودکان کاملاً مرکزی است. اول اینکه کلمات برابر با دانش هستند و هر چه کودک سریعتر واژگان را بیاموزد، سریعتر در مورد جهان دانش کسب می کند. بنابراین رشد واژگان بسیار مهم است – تعداد کلماتی که کودک هنگام ورود به مدرسه در پنج سالگی می داند تأثیر بسیار مهمی در پیشرفت خواهد داشت. ثانیاً، زبان از تفکر و استدلال پشتیبانی می کند. مغز انسان توانایی قابل توجهی برای یادگیری زبان گفتاری با سهولت شگفت انگیز و سپس استفاده از آن زبان گفتاری برای فعالیت های ذهنی ایجاد کرده است. برای مثال، تفکر، استدلال و به خاطر سپردن معمولاً به عنوان «سخنرانی خاموش» در ذهن انجام می شود. بنابراین، هر کودکی که تاخیر قابل توجهی در فراگیری زبان داشته باشد، در توانایی استفاده از این فرآیندهای شناختی با تأخیر مواجه خواهد شد. اگرچه با تأخیر، تقریباً همه کودکان مبتلا به سندرم داون از زبان گفتاری به عنوان ابزار اصلی ارتباط خود استفاده می کنند. استفاده از علائم در سال‌های اولیه به پیشرفت آنها کمک می‌کند، اما برای بیشتر کودکان از علائم به‌عنوان پلی برای صحبت کردن استفاده می‌شود، نه برای آموزش زبان اشاره.

برای بهره مندی از خدمات گفتاردرمانی سندرم داون می توانید از خدمات گفتاردرمانی آنلاین متخصصان ما بهره مند شوید.

توسعه اجتماعی
زبان به همان اندازه برای رشد اجتماعی کودکان مهم است، زیرا آنها را قادر می سازد تا با دنیای اجتماعی خود مذاکره کنند و رفتار خود را کنترل کنند. به عنوان مثال، هنگامی که کودکان زبان را فرا می گیرند، می توانند آنچه را که می خواهند بپرسند، احساس خود را توضیح دهند، کارهایی را که انجام داده اند توصیف کنند و افکار و نگرانی های خود را با دوستان خود در میان بگذارند. کودکان می توانند با استفاده از گفتار خاموش برای آموزش خود و برنامه ریزی برای اعمال خود، رفتار خود را کنترل کنند.

هرچه بیشتر بتوانیم به کودکان مبتلا به سندرم داون کمک کنیم تا صحبت کردن را بیاموزند، سریعتر در تمام زمینه های رشد شناختی و اجتماعی پیشرفت خواهند کرد.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی سندرم داون – فواید گفتاردرمانی برای کودکان سندرم داون – گفتار درمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ