گفتاردرمانی لکنت به عنوان موثرترین روش درمان و بهبود این اختلال گفتاری شایع در کودکان و بزرگسالان شناخته می شود.

لکنت زبان یک اختلال گفتاری است. افرادی که لکنت زبان دارند ممکن است صداها ، هجا یا کلمات را تکرار کنند ، یا ممکن است صداها را طولانی کنند. همچنین ممکن است وقفه هایی در جریان عادی گفتار ، همراه با عبارات یا حرکات غیر معمول وجود داشته باشد.

تقریباً 5 تا 10 درصد از همه کودکان در مقطعی از زندگی خود دچار لکنت زبان می شوند ، اما بیشتر آنها معمولاً طی چند ماه یا چند سال به بهبودی قابل توجهی می رسند. مداخله زودهنگام بخصوص با گفتاردرمانی ( گفتاردرمانی در کلینیک یا گفتاردرمانی آنلاین ) می تواند به کودکان در غلبه بر لکنت زبان کمک کند.

شرایط خاص مانند استرس ، خستگی یا فشار می تواند لکنت زبان را بدتر کند. با مدیریت این شرایط ، تا آنجا که ممکن است ، افراد ممکن است بتوانند جریان گفتار خود را بهبود بخشند.

افرادی که لکنت زبان دارند می توانند از راهکارهای گفتاردرمانی برای کاهش این اختلالات گفتاری استفاده کنند. 

گفتاردرمانی لکنت زبان

گفتاردرمانگر ابتدا ارزیابی دقیقی از شرایط کودک به عمل آورده و بر اساس شدت و عامل بوجود آورنده لکنت برنامه تمرینی منحصر به فردی را تنظیم می کند و در اختیار کودک و والدین وی قرار می دهد.

آهسته صحبت کردن یکی از تکنیک های موثر در کنترل لکنت زبان است که توسط گفتاردرمانگر توصیه می شود. آهسته صحبت کردن می تواند استرس و علائم لکنت زبان را کاهش دهد. تمرین آهسته صحبت کردن هر روز می تواند مفید باشد. یک گزینه دیگر این است که یک مکث کوتاه بین عبارات و جملات اضافه کنید تا به کاهش سرعت گفتار کمک کند.

اجتناب از به زبان آوردن کلماتی که فرد در حین ادا کردن آن ها دچار لکنت می شود نیز کمک زیادی به بهبود لکنت زبان می کند ، فرد می تواند تمرین کند تا از کلمات جایگزین بهره ببرد.

لازم بذکر است که راهکارهای گفتاردرمانی لکنت از طریق مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی یا گفتاردرمانی آنلاین قابل ارائه هستند.

مشاوره با روانشناس برای کاهش استرس و اضطراب در حین صحبت کردن نیز کمک زیادی به بهبود وضعیت صحبت کردن و جلوگیری از بروز لکنت در حین حرف زدن می کند.

حمایت روحی والدین و اطرافیان نیز کمک زیادی به بهبود سرعت لکنت زبان و شرایط روحی کودک می کند و روند درمان را سرعت می بخشد ، والدین باید از هرگونه سرزنش و انتقاد اجتناب کنند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی لکنت – گفتاردرمانی آنلاین – مرکز توانبخشی آنلاین – هزینه گفتاردرمانی آنلاین – تعرفه گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ