گفتاردرمانی کودکان ناشنوا

خدمات گفتار و زبان نقش مهمی در ارتقای رشد آموزشی، اجتماعی و عاطفی کودکان ناشنوا با توسعه مهارت های ارتباطی آنها دارد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که محرومیت از ورودی شنیداری، در هر درجه ای، نه تنها می تواند مانع ادراک شنوایی شود، بلکه بر توسعه مسیرهای شنوایی محیطی و مرکزی نیز تأثیر می گذارد. به دلیل تغییر ورودی شنیداری، رشد گفتار و زبان شفاهی می تواند محدود شود، که بر مهارت های ارتباط شفاهی و در نهایت، مشارکت اجتماعی از جمله پیشرفت تحصیلی، مشارکت در اوقات فراغت تأثیر می گذارد.

برخی از افراد از بدو تولد ناشنوا خواهند بود (مادرزادی)، شنوایی افراد دیگر ممکن است در طول زمان تغییر کند یا ممکن است در زندگی بعدی ناشنوا شوند (اکتسابی).

ناشنوایی می تواند یک گوش (یک طرفه) یا هر دو (دو طرفه) را تحت تأثیر قرار دهد. سطح شنوایی در هر گوش می تواند یکسان یا متفاوت باشد. کم شنوایی می تواند دائمی یا موقت باشد.

کم شنوایی معمولاً بر اساس نوع و درجه توصیف می شود.

برخی از افراد ناشنوا از فناوری شنوایی (مانند سمعک یا کاشت حلزون شنوایی) استفاده می کنند، افراد دیگر تصمیم می گیرند از فناوری استفاده نکنند.

متخصصان گفتاردرمانی با کودکان ناشنوا در طیف وسیعی از محیط ها کار می کنند. این شامل خانه، مهد کودک، مدرسه و درمانگاه است. متخصصان گفتاردرمانی به عنوان بخشی از تیم چند رشته ای که کودک، اعضای خانواده و سایر متخصصان را در بر می گیرد (به عنوان مثال معلم ناشنوایان، شنوایی شناس، تیم های کاشت حلزون شنوایی، متخصص وابسته) از نزدیک کار می کنند.

هدف از مداخله ارزیابی، تشخیص و توسعه یک برنامه مداخله برای هدف قرار دادن مناطق مورد نیاز گفتار و زبان برای کاشت حلزون و استفاده کنندگان سمعک از جمله؛

  • آموزش شنوایی و مهارت های شنیداری
  • درک گفتار و کار صدا
  • ساخت واژگان
  • دنبال کردن گفتار بدون علامت
  • درک و استفاده از گرامر
  • مفاهیم
  • تعامل والد-کودک و کار مهارت های اجتماعی

گفتاردرمانی کودکان ناشنوا

کودکان ناشنوا از گفتار درمانی و زبان درمانی بسیار سود می برند زیرا این جلسات به کودکان ما این فرصت را می دهد تا مهارت های ارتباطی، الگوهای گفتاری و صداهای خود را از طریق فعالیت های متناسب با نیازها و توانایی های آنها توسعه دهند.

افزایش اعتماد بنفس در کودک ناشنوا یکی از مزایای مهم گفتاردرمانی است که کمک زیادی به پیشرفت آنها در رسیدن به اهدافشان کمک می کند.

گفتار درمانی برای کودکان ناشنوا و کم شنوا شامل طیف گسترده ای از رویکردها و تکنیک ها است. 

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی کودکان ناشنوا – گفتاردرمانی آنلاین کودکان – گفتاردرمانی کودکان کم شنوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ