گفتاردرمانی کودک فلج مغزی برای کمک به درمان و بهبود اختلالات گفتاری و مشکلات بلع غذا ناشی از فلج مغزی توسط متخصصان گفتاردرمانی آنلاین ما ارائه می شود.

فلج مغزی (CP) نتیجه یک آسیب مغزی یا ناهنجاری مغزی است که در زمانی که مغز کودک هنوز در حال رشد است رخ می دهد. با از دست دادن یا اختلال در عملکرد حرکتی توصیف می شود (cerebralpalsy.org). بر حرکت بدن، کنترل ماهیچه ها و هماهنگی ماهیچه ها تأثیر می گذارد، که در میان چیزهای دیگر، بر توانایی فرد برای صحبت واضح نیز تأثیر می گذارد.

فلج مغزی نتیجه یک آسیب مغزی یا رشد غیر طبیعی مغز است. گرچه این آسیب ماهیتی عصبی دارد، اما باعث اختلال در حرکت، هماهنگی، تعادل و وضعیت بدنی می شود که بیشتر ماهیتی ارتوپدی دارد. هر کودکی منحصر به فرد است و آنهایی که فلج مغزی دارند درجات مختلفی از اختلال دارند.

کودک مبتلا به فلج مغزی ممکن است مشکلات عملکرد حرکتی دهان را تجربه کند. برای صحبت کردن، از ترکیب پیچیده ای از عضلات صورت، گلو، گردن و سایر قسمت های بدن استفاده می کنیم. فلج مغزی می تواند بخشی از مغز را که گفتار را کنترل می کند، تحت تاثیر قرار دهد. کودک مبتلا به فلج مغزی ممکن است در ساختن جملات یا استفاده از کلمات صحیح دچار مشکل شود. در برخی موارد، کودک ممکن است با ابراز وجود مشکل داشته باشد. این می تواند مشکلات اجتماعی بعدی را در زندگی ایجاد کند.

اختلالات گفتار و زبان مرتبط با فلج مغزی که گفتاردرمانی کودک فلج مغزی می تواند به آن ها کمک کند عبارتند از:

  • اختلالات مفصلی: بیماران مبتلا به CP ممکن است کنترل دهانی-حرکتی ضعیف و ضعف عضلانی در صورت و گلو را تجربه کنند. این شرایط بر توانایی کودک در ساختن صداها و شکل دادن هجاها تأثیر می گذارد.
  • اختلالات روانی: وقفه هایی مانند لکنت، جریان گفتار را قطع می کند.
  • اختلالات صدا: شرایطی مانند زیر و بمی نامنظم، کنترل صدا و کیفیت صدا، تعامل را برای کودکان دشوار می کند.
  • دیزآرتری: اختلال در حرکت عضلات زبان، لب ها و تارهای صوتی که منجر به نامفهوم یا زمزمه گفتار و تاخیر در سرعت گفتار می شود.
  • دیسفاژی: مشکل در بلع یا هضم غذا که باعث ترشح آب دهان، سرفه، گیجی و نارسایی می شود.
  • آفازی: آسیب به بخشی از مغز که بر زبان و گفتار تأثیر می گذارد. این امر صحبت کردن، درک ارتباط، خواندن و نوشتن را دشوار می کند.
  • کشمکش های پذیرا: چالش های پردازش و درک زبان، استخراج معنا از زبان و ارتباطات را دشوار می کند.
  • اختلالات بیانی: مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات برای انتقال ایده ها.
  • اختلالات شناختی- ارتباطی: مشکل در مهارت های ارتباطی شامل ادراک، حافظه، حل مسئله و سازماندهی.

گفتاردرمانی کودک فلج مغزی

توانایی افراد مبتلا به CP برای برقراری ارتباط موثر اغلب به دلیل مشکلات گفتاری و همچنین حرکاتی که معمولاً در ارتباطات استفاده می شوند، مختل می شود. هدف گفتار درمانی کمک به افراد مبتلا به CP است تا مهارت های ارتباطی خود را به حداکثر برسانند. این می تواند شامل راه هایی برای تقویت اشکال طبیعی ارتباط، معرفی وسایل کمکی مانند نمودار نمادها یا دستگاه هایی با گفتار مصنوعی، و آموزش شرکای ارتباطی باشد. 

حدود 50 درصد از کودکان مبتلا به فلج مغزی اختلالات ارتباطی دارند و معمولاً ناشی از دیزآرتری است. دیس آرتری یک اختلال گفتاری حرکتی است که عضلات دهان، صورت و سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهد تا ضعیف شوند، به آرامی حرکت کنند یا اصلاً حرکت نکنند. کودکان مبتلا به دیزآرتری در نتیجه CP اغلب دارای تنفس کم عمق و نامنظم برای گفتار هستند که به طور بالقوه بر میزان تلاش آنها برای صحبت کردن تأثیر می گذارد. بچه ها همچنین ممکن است صدایی کم صدا و خشن داشته باشند، با تغییرات کمی در زیر صدا 

درمان فشرده که بر تثبیت تلاش تنفسی و آوایی و سرعت گفتار کودکان متمرکز است، می‌تواند درک تک کلمات و گفتار مرتبط آنها را افزایش دهد.

گفتاردرمانی کودک فلج مغزی می تواند مهارت های ارتباطی آنها را بهبود بخشد و به آن ها در غلبه بر چالش های پیش رو کمک کند.

بهترین مرکز گفتاردرمانی فلج مغزی

از آن جایی که بسیاری از افراد بدلیل زندگی در مناطق روستایی و یا مناطقی که دسترسی مناسبی به مراکز توانبخشی و گفتاردرمانی خوب ندارند و ممکن است در روند درمان آن ها مشکل ایجاد شود خدمات گفتاردرمانی آنلاین می تواند کمک زیادی به این افراد بکند تا بدون مراجعه حضوری به کلینیک گفتاردرمانی بتوانند از خدمات گفتاردرمانی آنلاین با بالاترین کیفیت بهره مند شوند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – کاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ