گفتار درمانی برای اتیسم

اختلالات طیف اوتیسم از کودکی به کودک دیگر بسیار متفاوت است. علائمس که اوتیسم در یک کودک نشان می دهد ممکن است کاملاً متفاوت از علائمی باشد که در کودک دیگر نشان می دهد و در واقع احتمالاً همینطور است.

اما با وجود این، کودکانی که مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم تشخیص داده می‌شوند، معمولاً دارای ویژگی‌های مشترک هستند. آن‌ها اغلب رفتارهایی مانند حرکات یا فعالیت‌ های تکراری، مقاومت در برابر تغییرات روتین، و به‌ویژه مشکلات در نشانه‌های اجتماعی، ارتباطات بین فردی و گفتار کلامی از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل است که گفتار درمانی بخشی جدایی ناپذیر از درمان کودکان مبتلا به اوتیسم است.

یک کودک اوتیستیک در برقراری ارتباط با دیگران مشکل خواهد داشت،. گفتار درمانی یکی از اولین گزینه های درمانی اوتیسم است که توسط پزشکان توصیه می شود. این اساساً نوعی درمان اختلالات ارتباطی است که می تواند نقش مهمی در کمک به کودکان اوتیستیک برای مقابله با این اختلال و ورود به یک زندگی عادی داشته باشد.

مشکلات رایج گفتار در کودکان مبتلا به اوتیسم

اختلالات طیف اوتیسم می تواند کودکان را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. برخی از رایج ترین مواردی که شامل گفتار و زبان کلامی می شود عبارتند از:

  • اصلاً گفتار ندارد (غیر کلامی) یا برقراری ارتباط از طریق غرغر، جیغ یا صداهای دیگر
  • اکولالیا یا تکرار انعکاسی آنچه دیگران می گویند
  • مشکل در واژگان یا صرف آن ها
  • مشکل در درک تن های مختلف صدا
  • مشکل در “عمل شناسی گفتار”، (یعنی دانستن نحوه گفتن “صبح بخیر” و همچنین زمانی که گفتن مناسب است)
  • مشکل در درک یا بیان مفاهیم انتزاعی

تقریباً یک سوم از کودکان مبتلا به اوتیسم مشکلات ارتباطی مانند اینها یا مشکلات مشابه این ها را نشان می دهند. این می تواند اجتماعی شدن با همسالان و حتی پیوند با خانواده را چالش برانگیز کند.

گفتار درمانی برای اتیسم

در مورد کودکان مبتلا به اوتیسم، گفتاردرمانگران کودکان می توانند به تشخیص دقیق مناطق مشکل در گفتار و بیان کلامی کمک کنند. متخصصان گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل ما که خدمات گفتاردرمانی را به افرادی که به دلیل بعد مسافت یا هر دلیل دیگر توانایی مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی را ندارند ارائه می دهند، برنامه‌ای از فعالیت‌ ها و تمرین‌های تخصصی با تاکید بر فراهم کردن محیطی مفرح، پرورشی و خلاق ایجاد می کنند. این به کودکان ابزارهایی را ارائه می دهد که برای بیان کلامی خود در طول زندگی خود نیاز دارند.

گفتاردرمانگران همچنین می‌توانند با والدین و مراقبان کودک برای همکاری در راه‌هایی که از طریق آن‌ها می‌توان گفتار و مهارت‌های ارتباطی سالم را در خانه تشویق و تقویت کرد همکاری می کنند.

هنگامی که کودک مبتلا به اوتیسم تشخیص داده می شود، متخصصان از طریق گفتار و زبان درمانی می توانند به او کمک کنند تا در برقراری ارتباط و بهبود کیفیت زندگی خود کمک کند. این نوع درمان جایگزین های مختلفی را برای صحبت با کودکانی که توانایی گفتار کمی دارند یا اصلاً ندارند، معرفی می کند. اینها همچنین شامل استفاده از فناوری مدرن است که به ویژه برای ایجاد و بهبود مهارت های ارتباطی طراحی شده است.

گفتار درمانی عمدتاً بر این تمرکز دارد که چگونه کودکان مبتلا به اوتیسم صحبت کردن را یاد می‌گیرند و ارتباطات خود را بهبود می‌بخشند تا بتوانند روابط خود را ایجاد کنند و در محیط اطراف خود کار کنند. این نوع درمان به افراد اوتیستیک کمک می کند تا توانایی بیان نیازها، احساسات و تبادل نظر خود را با دیگران ایجاد کنند. به کودکان هم مهارت های ارتباط کلامی و هم غیرکلامی آموزش داده می شود تا بتوانند با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنند و مکالمه را شروع کنند و آن را برای مدت طولانی حفظ کنند. یادگیری این مهارت ها نه تنها به کودکان کمک می کند تا در خانواده درگیر شوند، بلکه به آنها کمک می کند تا بتوانند با همسالان خود در خارج از خانه رابطه برقرار کنند.

 

کلمات مرتبط :

گفتار درمانی برای اتیسم – گفتاردرمانی اتیسم در منزل – گفتاردرمانی آنلاین برای کودک اوتیسم – علائم اوتیسم چیست؟ – نشانه های اولیه اوتیسم – بهترین مرکز گفتاردرمانی اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ