گفتار درمانی در کودکان اوتیسم

گفتار درمانی اغلب اولین توصیه برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. زیرا اختلالات ارتباطی شایع ترین شاخص در کودکان مبتلا به اوتیسم است.

اوتیسم یک ناتوانی رشدی است که شدت آن متفاوت است و تشخیص بیمار در جایی بر اساس اختلال طیف اوتیسم (ASD) قرار دارد. این طیف از اختلال نافذ رشد تا سندرم آسپرگر با شدت کمتر متغیر است. بیماران ممکن است در ارتباطات، تعامل اجتماعی یا مهارت های شناختی دچار اختلال شوند.

متخصصان گفتاردرمانی (SLP) می توانند با اصلاح رفتارها و ارتباطات اجتماعی برای افزایش پذیرش اجتماعی به افراد مبتلا به ASD کمک کنند. SLP ها با سایر متخصصان یا عزیزان بیمار برای ارائه مراقبت بهتر و همچنین طراحی و اجرای طرح های درمانی مناسب همکاری می کنند.

ذکر این نکته ضروری است که هیچ روش واحدی راه تضمینی برای کمک به هر کودک مبتلا به اوتیسم نیست، زیرا همه افراد متفاوت هستند و چالش های آنها ممکن است متفاوت باشد.

گفتار درمانی در کودکان اوتیسم

در زیر فهرستی از راه هایی است که گفتاردرمانی می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا از نظر اجتماعی آگاه شوند و وظایف اساسی را انجام دهند. گفتاردرمانی می تواند در کلینیک گفتاردرمانی و یا بصورت خدمات گفتاردرمانی آنلاین به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند.

1. تابلوهای تصویری با کلمات برای گفتار درمانی

یکی از بهترین راه های ارتباط با کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده از حمایت بصری است. این نوع تمرین ساختار کلمات را فراهم می کند. راه های مختلفی برای استفاده از پشتیبانی بصری برای تقویت ارتباط با بیماران مبتلا به اوتیسم وجود دارد. به عنوان مثال، تابلوهای تصویر به اتصال اشیا و سیستم ارتباطی تبادل تصویر (PECS) برای برقراری یک درخواست کمک می کنند.

استفاده از تابلوهای تصویری توسط متخصصان گفتار درمانی، والدین یا دوستان می تواند به کودکان کمک کند تا نمادها و عکس ها را یاد بگیرند و کلمات را با آنها مرتبط کنند. کودک به یک شی روی تخته تصویر اشاره می کند تا به مراقب خود بگوید که چه نیازی دارد. این مهارت‌های اجتماعی آن‌ها را ارتقا می‌دهد، آنها را تشویق می‌کند تا هر چیزی را که نیاز دارند بخواهند، و به آن‌ها یاد می‌دهد که اگر شی مورد نیازشان روی تخته نیست، چگونه بداهه‌نویسی کنند.

2. آواز خواندن برای ایجاد ریتم در جملات

کودکان مبتلا به اوتیسم بیشتر به موسیقی واکنش نشان می دهند تا به گفتار. مطالعات نشان داده است که آنها در به یاد آوردن موسیقی سریعتر از کلمات هستند. این به این دلیل است که آنها می توانند با ملودی های تکراری ارتباط پیدا کنند و آنها را پاسخگوتر می کند. تکرار مداوم یک ریتم ایجاد می کند – چیزی که کودک به آن وابسته می شود.

ریتم ارائه شده توسط موسیقی در کودکان اوتیستیک نیز منعکس می شود که قادر به صحبت در هنگام برقراری ارتباط آن ریتم در گفتار خود هستند. این ارتباط توانایی شناختی آنها را افزایش می دهد و به نوبه خود به آنها اجازه می دهد جملات بهتری را بسازند. آواز خواندن یکی از راهکارهای گفتار درمانی در کودکان اوتیسم است.

3. ماساژ عضلات صورت برای بهبود گفتار

ماساژ هر عضله ای می تواند باعث آرامش و کاهش استرس شود. از آنجایی که آنها به لمس فیزیکی عادت کرده اند، ماساژ ماهیچه های صورت می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا آرام شوند و رفتارهای مرتبط با اجتماعی را تقویت کنند. لمس همچنین به افزایش دامنه توجه و کاهش دوری یا بیزاری از لمس کمک می کند. ممکن است کودک نتواند در حین ماساژ صورت “بله” یا “متشکرم” بگوید، بنابراین توجه به واکنش او بسیار مهم است. اگر آنها از لمس عقب نشینی نمی کنند، بدانید که او در حال پیشرفت است.

با این حال، ماساژ صورت باید با دقت انجام شود. تماس غیرمنتظره ممکن است کودک را بترساند و او را وادار به واکنش منفی کند. SLP باید با ایجاد احساس راحتی در کودک با لمس کردن شروع کند و به آنها فرصت شرکت در جلسه را بدهد.

4. کلمات را با تمرین بهتر بیان کنید

هنگام آموزش کلمات به کودک اوتیسم، به خاطر داشته باشید که آنها را واضح تر از حالت عادی بیان کنید. هرچه واضح تر بگویید، بهتر آن را درک می کنند، حفظ می کنند و تقلید می کنند. هنگام آموزش صداهای جدید به کودک، مطمئن شوید که انواع مختلف کلمه را به او می دهید. در حالی که ممکن است به تنهایی صدا را به درستی تلفظ کنند، ممکن است نتوانند آن را به درستی وسط کلمه بیان کنند. وقتی کاری خوب یا بد انجام می دهند به آنها بازخورد واضح بدهید.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی اوتیسم – گفتاردرمانی آنلاین اوتیسم – گفتار درمانی در کودکان اوتیسم – گفتاردرمانی آنلاین کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ