اضطراب در کودکان اوتیسم

اضطراب یکی از شایع ترین مشکلات همراه برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. بین 25 تا 75 درصد از کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) نیز با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند. بزرگسالان مبتلا به اوتیسم اغلب علائم اضطراب را نیز گزارش می کنند.

اضطراب اغلب در افراد مبتلا به اوتیسم متفاوت از افرادی است که این اختلال را ندارند. 

اضطراب می تواند مشکلات رفتاری را در افراد مبتلا به اوتیسم افزایش دهد. می تواند منجر به مشکلات سلامتی بیشتر و نگرانی های بالقوه ایمنی شود.

برای افراد مبتلا به اوتیسم، درمان اضطراب تا حدودی با افراد عصبی متفاوت است. درمان معمولاً شامل رفتار درمانی و مداخلات تخصصی است که شامل کمک والدین و مراقبان است.

اضطراب در کودکان اوتیسم

اوتیسم یک اختلال عصبی رشدی است که با مسائل ارتباطی و اجتماعی شدن و همچنین رفتارهای تکراری و تشریفاتی مشخص می شود. اضطراب واکنش استرسی بدن است که واکنش مبارزه، فرار یا انجماد را فعال می کند.

اضطراب و اوتیسم اغلب به طور تنگاتنگ در هم تنیده هستند و این می تواند به یک پاسخ عصبی مرتبط باشد. نواحی همپوشانی خاصی از مغز احتمالاً در تظاهرات اوتیسم و ​​اضطراب نقش دارند. به عنوان مثال، پاسخ‌های عصبی در مغز مرتبط با نحوه پردازش پاداش‌ها می‌تواند یک عامل خطر برای اضطراب و یک عامل خطر برای اوتیسم باشد.

در فرد مبتلا به اوتیسم، علائم اضطراب می تواند هم معمولی و هم غیر معمول باشد. این بدان معنی است که علائم منظم مانند عصبی بودن و نگرانی رایج است، اما در فردی که مبتلا به اوتیسم است، علائم اضطراب می‌تواند شامل رفتارهای تکراری غیرعملکردی و علائم فیزیکی مانند عرق کردن، ضربان قلب، تنش عضلانی و مشکلات گوارشی باشد.

علائم اضطراب در کودکان اوتیسم همچنین می تواند ارتباط نزدیکی با علائم اوتیسم داشته باشد و این می تواند تشخیص و افتراق اضطراب از ASD را دشوارتر کند. به عنوان مثال، رفتارهای تکراری یک نشانه معمولی از اوتیسم است. این رفتارهای تکراری همچنین می‌تواند نشانه‌ای از اضطراب در فرد مبتلا به اوتیسم باشد، زمانی که او کاری را انجام می‌دهد که هدف خاصی ندارد، مانند کوبیدن سر خود به دیوار یا خرد کردن کاغذ.

درک ارتباط بین اوتیسم و ​​اضطراب، و توانایی شناسایی هر بیماری، می تواند به کاهش استرس و خطرات سلامتی مرتبط با این اختلالات همراه کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که حدود 40 درصد از افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم حداقل یک اختلال اضطرابی نیز دارند. هنگامی که دو اختلال در یک فرد به طور همزمان رخ می دهد، به آن اختلالات همراه می گویند.

اوتیسم و ​​اضطراب مناطق مشابهی از مغز را درگیر می کند. هر دو شرایط دارای عوامل خطر ژنتیکی و محیطی هستند، اما به احتمال زیاد به صورت همزمان اتفاق نمی‌افتند. افراد مبتلا به اوتیسم بیشتر از افراد بدون اوتیسم با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند.

علائم اوتیسم که سطح استرس را تشدید می کند می تواند منجر به اضطراب شود. سپس این می تواند میزان اضطراب را در این جمعیت نسبت به عموم مردم افزایش دهد.

شایع ترین اختلالات اضطرابی در افراد مبتلا به اوتیسم عبارتند از:

 • اختلال اضطراب فراگیر.
 • فوبیای خاص
 • اختلال وسواس اجباری (OCD).
 • اختلال اضطراب اجتماعی.
 • اضطراب جدایی.

برخی از علائم اضطراب در اوتیسم عبارتند از:

 • عدم تحمل و ترس از تغییر و عدم اطمینان به شرایط جدید
 • ترس از موقعیت های اجتماعی (نه تنها به ترس از آزار و اذیت شدن مربوط می شود).
 • فوبیایی که غیرعادی هستند.
 • مشکلات ترک والدین یا مراقب.
 • حساسیت به محرک های خاص.

مدیریت اضطراب در کودکان مبتلا به اوتیسم

اوتیسم می تواند در توانایی کودک برای برقراری ارتباط و اجتماعی شدن موثر اختلال ایجاد کند. این می تواند سطح استرس و در نتیجه خطر اضطراب را افزایش دهد. چندین کار مفید وجود دارد که والدین و مراقبان می توانند برای به حداقل رساندن احتمال اضطراب در کودکان مبتلا به اوتیسم انجام دهند.

مهم است که محرک های فرزندتان را بشناسید و بدانید چه کاری می توان برای به حداقل رساندن عوامل استرس زا در زندگی او انجام داد. برای مثال، اگر کودک شما به نورهای روشن بیش از حد حساس است، پایین نگه داشتن نور می تواند کمک کننده باشد. 

در اینجا نکات دیگری برای به حداقل رساندن اضطراب در اوتیسم وجود دارد:

 • در صورت امکان محیط را اصلاح کنید تا فضایی آرام و سازنده ایجاد کنید.
 • یک تقویم با یک برنامه خاص ایجاد کنید که می تواند به کودک شما کمک کند تا بداند چه انتظاری دارد. این می تواند به آنها کمک کند تا به راحتی بین فعالیت ها انتقال پیدا کنند.
 • از تکنیک های حل مسئله و فرآیند گام به گام برای عبور از مشکلات استفاده کنید. این می‌تواند به کودکانی که به شیوه‌ای انعطاف‌ناپذیر فکر می‌کنند کمک کند تا چیزها را از منظری جدید ببینند و راه‌هایی را برای انجام متفاوت کارها کشف کنند.
 • به کودکان کمک کنید روشی موثر برای انتقال احساسات پیدا کنند تا بتوانند استرس را تشخیص دهند و به شما بگویند که چه زمانی سطح استرس آنها در حال افزایش است.
 • یوگا، ورزش و یا تمرین‌های تمرکز حواس را معرفی کنید تا سطح استرس را کاهش دهید، انرژی عصبی بیش از حد را کاهش دهید و به کودکان کمک کنید تا با بدن و احساسات خود هماهنگ‌تر شوند.
 • به فرزندتان کمک کنید تا نقاط قوت خود را بشناسد و با آنها کار کند و بر سر علایق مشترک با هم ارتباط برقرار کند.

اوتیسم تشخیص داده نشده می‌تواند منجر به اضطراب شود، زیرا کودک در تلاش است تا با علائم اختلالی که هنوز نمی‌داند دارد کنار بیاید. برای جلوگیری از تشدید اضطراب، تشخیص زودهنگام اوتیسم و ​​ثبت نام در برنامه مداخله زودهنگام مهم است.

متخصصان کاردرمانی و گفتاردرمانی برای تشخیص اوتیسم و ارائه مداخلات درمانی دارای بیشترین تجربه و تبحر هستند ، متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین خدمات تخصصی کاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی آنلاین برای اوتیسم را ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

اضطراب در کودکان اوتیسم – درمان اضطراب در کودک اوتیستیک – گفتاردرمانی آنلاین برای اوتیسم – کاردرمانی آنلاین برای اوتیسم

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ