انواع اکولالیا

انواع مختلفی از اکولالیا وجود دارد، و اگر شما تازه به شنیدن آنها نیستید، ممکن است این اصطلاحات کمی گیج کننده باشد. این تا حدی به این دلیل است که درک اکولالیا در طول زمان تغییر می کند. به عنوان مثال، چیزی که زمانی مشکلی برای “رفع” در نظر گرفته می شد، اکنون به عنوان یک مسیر ممکن برای رشد گفتار در نظر گرفته می شود. به همین ترتیب، “اکولالیای عملکردی” اغلب “اکولالیای تعاملی” نامیده می شود.

انواع اکولالیا

تعاملی و غیر تعاملی

برخی از کودکان اوتیستیک حافظه شنیداری خارق‌العاده‌ای دارند، یعنی آنچه را که می‌شنوند به خاطر می‌آورند. آنها از قطعاتی که از معلمان یا برنامه های تلویزیونی یاد گرفته اند برای انتقال ایده ها و افکار استفاده می کنند، اما نحوه استفاده از این عبارات غیر متعارف به نظر می رسد. برای دیگران، صداهای اکولالیا بی معنی به نظر می رسد. محققان معتقدند هر دو سبک هدفی دارند.

این یکی از دلایلی است که چرا اوتیسم “کارکردی” ممکن است “تعاملی” نامیده شود، به دنبال این منطق که هر دو سبک در واقع کاربردی هستند اما به دلایل مختلف. کودکانی که به روشی تعاملی صحبت می کنند سعی می کنند با شخص دیگری ارتباط برقرار کنند و از عبارات حفظ شده برای یک هدف واقعی استفاده می کنند. چالش پی بردن به معنی است.

اکولالیای عملکردی ممکن است “تعاملی” نیز نامیده شود، زیرا گفتار کودک اوتیستیک برای برقراری ارتباط با شخص دیگری است.

به عنوان مثال، کودکی از تلویزیون جمله ای مانند “شیر گرفتم؟” را می شنود. و بعداً وقتی تشنه است، ممکن است بگوید “شیر گرفتم؟” دقیقاً با همان لحن و لهجه تبلیغ در تلویزیون، به جای اینکه مستقیماً نوشیدنی بخواهید.

به طور مشابه، یک کودک ممکن است بگوید “برگرد، ستوان!” وقتی عصبانی هستند، چون دیدند یک شخصیت عصبانی در یک فیلم چنین می گوید. کودک کلمات را با احساس خشم مرتبط کرده است و برای بیان آن از عبارت استفاده می کند.

آیا به مربی یا متخصص اوتیسم نیاز دارید؟

در اکولالیای غیرتعاملی، کودک سعی نمی کند با شخص دیگری صحبت کند. آنها ممکن است کلمات یا عباراتی را برای اهداف خود، شاید برای “تمرین” یک ایده یا به عنوان یک مکانیسم آرام بخش، برای خود تکرار کنند.

ممکن است تحریک کننده باشد. همچنین ممکن است اصلاً معنایی نداشته باشد، زیرا همیشه مشخص نیست که کودک کلمات عمدی را انتخاب می کند یا کلماتی را که نمی فهمد تکرار می کند.

آنچه مهم است این است که در هر صورت، کودک اوتیستیک در حال قرض گرفتن کلمات دیگران است و همچنان برای یافتن حرف های خود به کمک نیاز دارد. استفاده از این الگوهای اکولالیا ممکن است دریچه ای برای والدین و آسیب شناسان گفتار ایجاد کند تا بر اساس سبک منحصر به فرد کودک و کار در جهت استفاده از زبان اصلی کار کنند.

این به ویژه در مورد اکولالیای کاهش‌یافته صادق است، که در آن کودک تغییرات کوچکی در عبارت اصلی ایجاد می‌کند: یک «بله» در پاسخ به یک سؤال اضافه می‌شود، یا یک ضمیر جدید برای شناسایی صحیح گوینده.

فوری و با تاخیر

گاهی اوقات اکولالیا پژواک فوری کلماتی است که کودک می شنود. برای مثال، والدین یا مراقب از او می پرسند “آیا نوشیدنی می خواهی؟” و کودک با “نوشیدنی می خواهی” پاسخ می دهد.

این ناتوانی در تغییر ضمایر رایج است و ممکن است کودک به درستی پاسخ دهد و ممکن است به خوبی بخواهد یک نوشیدنی بنوشد. اما به جای استفاده از یک عبارت اصلی در جریان مکالمه عادی، مانند “بله، لطفا” یا “من لیموناد می خواهم”، کودک این زبان دقیق را تکرار می کند.

بهترین مرکز گفتاردرمانی اوتیسم

برای درمان مشکلات گفتاری ناشی از اختلال طیف اوتیسم باید به کلینیک گفتاردرمانی خوب مراجعه بفرمایید ، آن دسته از عزیزانی که به دلیل بعد مسافت و یا هر دلیل دیگر برای مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی محدودیت دارند می توانند از خدمات گفتاردرمانی آنلاین که متخصصان ما ارائه می دهند بهره مند شوند.

 

کلمات مرتبط :

انواع اکولالیا – گفتاردرمانی برای اوتیسم – گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ