اکولالیا تکرار دقیق یا پژواک با صدای بلند کلمات و صداها را توصیف می کند. این اختلال می تواند نشانه ای از اختلالات مختلف از جمله آفازی، زوال عقل، آسیب مغزی تروماتیک و اسکیزوفرنی باشد، اما اغلب با اوتیسم همراه است.

اکولالیا همیشه یک ابزار خودآرام کننده نیست، مانند تکان دادن سر یا تکان دادن دست. این الگوهای خاص خود را دارد و ممکن است این باشد که کودک اوتیستیک شما برای اولین بار از گفتار برای برقراری ارتباط استفاده می کند. بنابراین، در حالی که می توان آن را به عنوان یک علامت اوتیسم توصیف کرد، همچنین نقطه ورود والدین یا متخصص گفتار درمانگر برای شروع کار با فرزند شما است.

اکولالیا در رشد کودک

اکولالیا در واقع بخش طبیعی رشد کودک است: وقتی کودکان نوپا صحبت کردن را یاد می‌گیرند، صداهایی را که می‌شنوند تقلید می‌کنند. با این حال، با گذشت زمان، یک کودک معمولاً در حال رشد زبان را یاد می‌گیرد و از آن برای برقراری ارتباط با نیازها و ایده‌های خود با اتصال کلمات جدید به یکدیگر استفاده می‌کند. .

تا زمانی که به 3 سالگی می رسند، اکثر کودکان با انتخاب کلمات یا ساختن عبارات با استفاده از صداها و لحن منحصر به فرد خود با دیگران ارتباط برقرار می کنند.

تا زمانی که به 4 یا 5 سالگی می رسند، می توانند سؤالات بپرسند و به آنها پاسخ دهند، مکالمه را ادامه دهند، و در غیر این صورت از زبان به روش خود برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنند.

اکولالیا در اوتیسم

یکی از مشکلات درک اکولالیا در کودکان اوتیستیک این است که الگوهای گفتاری تکراری اکولالیا ممکن است به دلایل مختلف استفاده شود. این اهداف می توانند در طول زمان تغییر کنند، و همچنین ممکن است یک فرد از این اختلال برای چندین هدف به طور همزمان استفاده کند.

بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم از کلمات استفاده می کنند، گاهی اوقات کلمات بسیار پیچیده “بزرگسالان”. با این حال، سخنان آنها، به تعبیری، مال خودشان نیست. آنها به همان ترتیب و معمولاً با همان لحن گفته می شوند، همانطور که در یک برنامه تلویزیونی، در یک کتاب یا از معلم خود و افراد دیگر شنیده اند.

دلایلی که چرا کودکان اوتیستیک از این اختلال در الگوهای گفتاری استفاده می کنند عبارتند از:

  • خود تحریکی: این استفاده از الگوهای گفتاری اکولالیا که اغلب «تحریک» نامیده می‌شود، به‌عنوان یک استراتژی آرام‌کننده است. از تکرار برای مقابله با چالش های حسی طاقت فرسا استفاده می شود.
  • پیش ساخته: استفاده از عبارات و اسکریپت های مکرر به برقراری ارتباط در زمانی که برای گوینده سخت یا استرس زا است که کلمات اصلی خود را بسازد، کمک می کند.
  • خود صحبتی: عبارات به خاطر سپرده شده ممکن است به کودک کمک کند تا با استفاده از عباراتی که از والدین، معلمان یا تلویزیون شنیده می شود، در یک فرآیند دشوار صحبت کند.

برای بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم، اکولالیا اولین گام کلیدی به سمت اشکال معمول تر ارتباط گفتاری است. به عنوان مثال، یک کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است عبارت معلم خود را تکرار کند، مانند “متشکرم” را دقیقاً همانطور که معلم گفته است به جای اینکه واقعاً در پاسخ “متشکرم” مورد نظر را بگوید.

کودکان مبتلا به اوتیسم در الگوهای گفتاری مختلف از اکولالیا استفاده می کنند و این الگوها دارای هدف هستند. تکرار کلمات کودک ممکن است فوراً باشد یا ساعاتی بعد اتفاق بیفتد. ممکن است هنگام صحبت با والدین یا معلم تعاملی باشد، یا ممکن است به نظر “تحریک” باشد، اما این الگوها بینشی را در مورد چگونگی تقویت مهارت های زبانی کودک ارائه می دهند که گفتاردرمانگر با استفاده از آن ها می تواند به بهبود این اختلال کمک می کند.

روشهای درمان

همانطور که ممکن است بخواهید اکولالیای کودک خود را محدود کنید، به ویژه در مکان های عمومی، واقعیت این است که این اختلال گفتاری می تواند عملکرد ارزشمندی داشته باشد و ممکن است در شرایط مناسب رفتار بسیار مثبتی باشد.

حتی زمانی که اکولالیا عملکرد کمتری دارد، معمولا نقطه شروع خوبی برای گفتار و بازی درمانی است. به عنوان مثال، یک کودک ممکن است بخش های کامل یک ویدیوی مورد علاقه خود را حفظ کند و آنها را بارها و بارها بخواند. هدف کودک از تلاوت ممکن است آرام کردن خود یا کاهش اضطراب باشد، اما تلاوت همچنین ممکن است نشان دهنده جذابیت واقعی برای جنبه های ویدیو باشد، درست مانند کودکان معمولی.

وقتی اکولالیا کاربردی است، دلیلی برای جشن گرفتن است: کودک شما ابزاری را برای برقراری ارتباط شفاهی خواسته ها و نیازهای خود ایجاد کرده است. این بدان معناست که کودک ممکن است با کمک یک گفتاردرمانگر و بزرگسالان دلسوز که هنگام صحبت با آنها عمداً کلمات را به کار می گیرند، کارهای بیشتری انجام دهد.

گفتاردرمانی آنلاین و در منزل یکی از خدمات ارزشمندی است که توسط متخصصان گفتاردرمانی ما با تجربه و تخصص بالا در زمینه اختلالات گفتاری کودکان اوتیسم ارائه می شود. گفتاردرمانی آنلاین امکان دسترسی افراد در هر نقطه ای از کشور عزیزمان را به خدمات گفتاردرمانی با کیفیت فراهم می آورد.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی برای اوتیسم – گفتاردرمانی اوتیسم – بهترین درمان اوتیسم – مرکز توانبخشی اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ