تاخیر رشد گفتاری یکی از شایع ترین نگرانی های والدینی هستند که کودکان نوپا دارند با آن روبرو هستند و یک متخصص گفتاردرمانی می تواند در رفع این نگرانی کمک زیادی کند.

هر کودکی با سرعت خودش رشد می کند. اما اگر کودک شما به اندازه اکثر کودکان هم سن صحبت نمی کند، مشکل ممکن است تاخیر در گفتار باشد.

تاخیر گفتاری زمانی است که کودک گفتار و زبان را با سرعت مورد انتظار رشد نمی کند. این یک مشکل رشدی رایج است که 10 درصد از کودکان پیش دبستانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

تاخیر در گفتار و زبان می تواند برای والدین و کودکان ناامید کننده باشد. کودکانی که نمی توانند افکار و احساسات خود را بیان کنند، به احتمال بیشتری دچار رفتارهای ناهنجار می شوند. به راحتی عصبانی می شوند. آنها ممکن است از رفتار غیرمنتظره ای برای جلب توجه شما استفاده کنند. سعی کنید به یاد داشته باشید که فرزند شما می خواهد با شما ارتباط برقرار کند. برای فرزندتان بخوانید و تا جایی که می توانید صحبت کنید. فرزندتان را به صحبت کردن تشویق کنید. وقتی سعی می کنند صحبت کنند، تلاش هایشان را تحسین کنید.

علائم تاخیر رشد گفتاری

 • در 12 تا 15 ماهگی کلمات ساده (مانند “ماما” یا “بابا”) را به وضوح نگوید یا نامشخص بگویید.
 • کلمات ساده (مانند “نه” یا “ایست”) را تا 18 ماهگی درک نکند
 • تا 3 سالگی با جملات کوتاه صحبت نکند
 • در 4 تا 5 سالگی یک داستان ساده تعریف نکند

شایع ترین علل تاخیر گفتار عبارتند از:

 • مشکلات شنوایی مانند کم شنوایی
 • تاخیر رشدی
 • ناتوانی ذهنی

سایر اختلالات رشدی یا ژنتیکی عبارتند از:

 • محرومیت روانی اجتماعی (والدین زمان کافی برای صحبت کردن با کودک در نظر نمی گیرند)
 • دوقلو بودن
 • اوتیسم (اختلال رشدی)
 • لالی انتخابی (کودک نمی خواهد صحبت کند)
 • فلج مغزی (اختلال حرکتی ناشی از آسیب مغزی)
 • زندگی در یک خانه دو زبانه نیز ممکن است بر زبان و گفتار کودک تأثیر بگذارد. مغز کودک برای تفسیر و استفاده از 2 زبان باید بیشتر کار کند. بنابراین، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا این کودکان شروع به استفاده از یک یا هر دو زبانی که در حال یادگیری هستند کنند. استفاده از یک زبان برای یک کودک دوزبانه برای مدتی غیرعادی نیست.

درمان تاخیر رشد گفتاری

ممکن است کودک شما نیازی به درمان نداشته باشد. برخی از کودکان فقط زمان بیشتری را صرف شروع صحبت می کنند. اما اگر کودک شما نیاز به درمان داشته باشد، نوع آن به علت تاخیر گفتار بستگی دارد. پزشک علت مشکل فرزندتان را به شما می گوید و در مورد گزینه های درمانی با شما صحبت می کند. ممکن است پزشک شما را به یک متخصص گفتاردرمانی ارجاع دهد. گفتاردرمانگر می تواند به شما نشان دهد که چگونه به فرزندتان کمک کنید بیشتر صحبت کند و بهتر صحبت کند و همچنین می تواند به کودکتان یاد دهد که چگونه گوش کند یا چگونه لب خوانی کند.

آموزش زبان اشاره به نوزادان و کودکان خردسال نیز می تواند به آنها در رشد زبان کمک کند. برخلاف تصور برخی، استفاده از زبان اشاره با نوزادان و کودکان خردسال رشد زبانی آنها را به تاخیر نمی اندازد.

سایر متخصصانی که ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند که به آنها مراجعه کنید عبارتند از یک روانشناس (متخصص مشکلات رفتاری)، یک کاردرمانگر (برای کمک در انجام فعالیت های روزانه)، یا یک مددکار اجتماعی (که می تواند به مشکلات خانوادگی کمک کند). پزشک شما همچنین ممکن است برنامه های مداخله زودهنگام را در منطقه شما پیشنهاد کند. بسیاری از آنها با منطقه مدرسه محلی شما مرتبط هستند.

اگر گفتار کودک شما به دلیل کم شنوایی به تأخیر افتاده است، سمعک یا کاشت حلزون ممکن است به شنیدن گفتار کودک شما کمک کند. هنگامی که فرزند شما به صدا (و گفتار) دسترسی پیدا کند، ممکن است بتواند زبان خود را توسعه دهد و حتی به همسالان شنوا خود برسد.

اگر کودک شما زبان می شنود و می فهمد، می توانید با صحبت کردن تا جایی که می توانید در اطرافش او را تشویق کنید تا صحبت کند. آنچه را که در حال انجام فعالیت های روزمره انجام می دهید، توصیف کنید. اگر فرزندتان صحبت می کند، حرف او را تایید کنید. همیشه بازخورد مثبت ارائه دهید.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین ایران خدمات تخصصی گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل را برای آن دسته از عزیزانی که نمی توانند به کلینیک گفتاردرمانی مراجعه کنند ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی برای تاخیر حرف زدن – تاخیر در رشد گفتاری – دلایل دیر حرف زدن کودکان – علت دیر حرف زدن کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ