درمان لکنت رشدی

دو نوع گفتار درمانی برای لکنت، درمان غیر مستقیم و درمان مستقیم وجود دارد که توسط درمانگران توصیه می شود.

درمان غیر مستقیم
لکنت خفیف ممکن است نیاز به درمان غیرمستقیم داشته باشد، این نوع درمان کودکان خردسال را تشویق می کند تا آهسته تر صحبت کنند. ممکن است شامل تمرین‌های تنفسی و تکنیک‌های دیگری باشد که می‌تواند به ایجاد یک محیط راحت و آرام کمک کند که در آن گفتار کودک بهبود یابد یا لکنت ممکن است به طور طبیعی از بین برود. فرزند شما ممکن است درگیری محدودی با آسیب شناس گفتار و زبان داشته باشد، که در حین مشاهده و تعامل با فرزند شما، پیشرفت را ارزیابی و نظارت می کند. گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل در این روش درمان لکنت رشدی بسیار مناسب هستند. 

درمان همچنین بر چگونگی حمایت از فرزند خود در خانه متمرکز خواهد بود. برای مثال، ممکن است راه‌های بیشتری برای کاهش سرعت گفتار خود و نحوه فراهم کردن فرصت‌ هایی برای مبادلات آرام با فرزندتان، در جایی که صحبت کردن اختیاری است، به شما آموزش داده شود. برخی از برنامه‌ها بر ادامه یادگیری روش‌های خلاقانه برای تقویت مثبت فرزندتان در طول دوره‌های روان گفتار تمرکز دارند. همچنین به شما نشان داده می شود که چگونه پیشرفت فرزند خود را ردیابی کنید و سوابق دقیقی را به گفتاردرمانگر ارائه دهید.

دیگر روشهای درمان لکنت رشدی

درمان مستقیم
درمان مستقیم  با گفتاردرمانی در صورتی که لکنت کودک شما ادامه داشته باشد، بدتر شود یا شدید باشد، استفاده می شود. این شامل یک تعامل شخصی بین یک متخصص گفتاردرمانی که می تواند با مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی خوب یا بصورت گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل و کودکی است که لکنت دارد. تمرکز اصلی کمک به جلوگیری از بدتر شدن لکنت است. کار با یک گفتاردرمانگر می تواند به کودک شما کمک کند تا بر برخی مهارت های گفتاری و زبانی تسلط یابد و احساس بهتری نسبت به توانایی خود در صحبت کردن داشته باشد.

درمانگر به کودک شما می آموزد:

چگونه کلمات را تشکیل دهد، به آرامی صحبت کند، و حتی در هنگام لکنت نیز آرام باشد. کودک شما می تواند این تمرینات را خارج از زمان آموزش تمرین کند.

ایفای نقش و فعالیت‌های مبتنی بر بازی روش‌های رایجی هستند که به کودک شما کمک می‌کنند تا نحوه به کارگیری این استراتژی‌ها را بیاموزد. برای مثال، ممکن است از فرزندتان خواسته شود که موقعیت‌های متفاوتی را در حین صحبت کردن تصور کند و نقش‌آفرینی کند که دیگران چگونه واکنش نشان می‌دهند. کودک شما می تواند پاسخ ها را تمرین کند و یاد بگیرد که موقعیت های استرس زا را پیش بینی و مدیریت کند.

همچنین، یک درمانگر ممکن است از کودک شما بخواهد در محیط های مختلف و با افراد مختلف صحبت کند. به عنوان مثال، کودک شما ممکن است با صحبت کردن به تنهایی شروع کند، سپس در مقابل یک گروه کوچک خانواده، و سپس به تدریج به خواندن با صدای بلند در مقابل دیگران، صحبت با تلفن و صحبت کردن در مقابل کلاس درس بپردازد.

درمانگر همچنین اغلب با شما و سایر اعضای خانواده کار می کند. درمانگر تکنیک هایی را برای ایجاد یک محیط پذیرنده و آرام به خانواده آموزش می دهد که برای بهبود گفتار کودک شما مهم است. این آموزش گسترش درمان غیرمستقیم است که در آن محیطی آرام برای حل طبیعی گفتار با مداخله کم فراهم می‌شود.

همچنین ممکن است در برنامه درمان لکنت رشدی از شما خواسته شود که سوابق دقیقی از پیشرفت فرزندتان با استفاده از تکنیک های خاص به درمانگر ارائه دهید.

لکنت معمولاً در طی یک سال یا بیشتر با درمان مستقیم به تدریج بهبود می یابد. برخی از کودکان حتی ممکن است تمام نشانه های مشکلات گفتاری را از دست بدهند. موفقیت درمان تا حد زیادی به موارد زیر بستگی دارد:

  • علت مشکل گفتار
  • نقاط قوت یک کودک
  • توانایی های درمانگر
  • میزان حمایت والدین و خانواده.

پس از پایان برنامه درمانی، کودک شما باید مهارت های جدید خود را تمرین کند. استفاده از این مهارت ها به طور روز به روز به کودک شما کمک می کند که تا حد امکان روان صحبت کند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی برای لکنت زبان – درمان لکنت رشدی – گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی در منزل برای لکنت – بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ