ضعف تعادل در کودکان سندرم داون

معمولاً کودکان مبتلا به DS در رسیدن به نقاط عطف رایج مانند نشستن مستقل، ایستادن و راه رفتن تاخیر دارند. یکی از عوامل مؤثر در تأخیر این نقاط عطف خاص، تعادل ضعیف است. به خوبی شناخته شده است که افراد مبتلا به DS اغلب ناهماهنگ و الگوهای حرکتی نامناسب به دلیل مشکلات تعادل در نظر گرفته می شوند. این چالش های تعادل اغلب کودک را تا نوجوانی و گاهی تا بزرگسالی دنبال می کند. در حالی که اختلال در تعادل به خودی خود دشوار است، ممکن است بر رشد سایر توانایی های حرکتی و رشد شناختی نیز تأثیر بگذارد. توانایی حفظ تعادل امکان کاوش، تعامل اجتماعی و آزادی کلی را فراهم می کند. کاردرمانی کمک زیادی به بهبود توانایی حفظ تعادل در کودکان مبتلا به سندرم داون می کند.

عوامل موثر در ضعف تعادل در کودکان سندرم داون

شلی رباط: افراد مبتلا به DS دارای مفاصل الاستیک و شل هستند که امکان حرکت وسیعی را فراهم می کند. اگرچه این مشکل به نظر نمی رسد، اما می تواند منجر به ثبات کمتر مفاصل، کنترل دشواری و ممکن است تعادل را تحت تاثیر قرار دهد.

تون عضلانی پایین: یکی از علائم رایج سندرم داون، ظاهر “فلاپی” اندام ها، با فعالیت اندک در عضلات در حالت استراحت است که بر تعادل ساکن تاثیر می گذارد. “شکستگی” با گذشت زمان بهبود می یابد، اما می تواند تعادل را در سال های اولیه بسیار تحت تاثیر قرار دهد.

زمان واکنش آهسته و سرعت حرکت: افراد مبتلا به DS اغلب نسبت به همتایان غیر DS خود کندتر واکنش نشان می دهند و حرکت می کنند. این بدان معناست که حتی اگر فرد احساس بی ثباتی کند، واکنش نسبت به این احساس زمان بیشتری طول می کشد و پس از درک آن، حرکت اصلاحی نیز به تاخیر می افتد. هر دوی این جنبه ها تعادل را به چالش می کشند.

تفاوت در اندازه مغز: افراد مبتلا به DS معمولاً مخچه کوچکتری دارند که بخشی از مغز است که به کنترل تعادل کمک می کند. اندازه کوچک بر عملکرد آن تأثیر می گذارد، رفلکس های تعادل را محدود می کند، و باعث تاری دید هنگام انجام کارها با سرعت بالا می شود. سایر قسمت‌های مغز نیز کوچک‌تر هستند و مشکلاتی را در فعالیت‌های داوطلبانه، تکنیک راه رفتن و هماهنگی ایجاد می‌کنند.

کنترل وضعیت ضعیف: به طور معمول وضعیت بدن یک فرد مبتلا به DS خمیده – خمیده، با گردن گرد است. این کار از نشستن سر و بدن بر روی لگن جلوگیری می کند. وضعیت بدن تحت تأثیر پیام های نادرستی است که از سیستم حسی بدن به مغز ارسال می شود. این باعث می‌شود افراد مبتلا به DS توانایی کمتری برای تطبیق یا ایجاد تنظیمات پیش‌بینی با محیط‌های در حال تغییر داشته باشند

کاردرمانی نقش موثری در بهبود وضعیت تعادلی در کودکان مبتلا به این سندرم ژنتیکی دارد که با مراجعه به کلینیک کاردرمانی یا بصورت کاردرمانی آنلاین می توان از آن بهره برد.

 

کلمات مرتبط :

ضعف تعادل در کودکان سندرم داون – کاردرمانی سندرم داون – کاردرمانی آنلاین – هزینه کاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ