عوارض سندرم داون

علاوه بر ناتوانی های ذهنی و رشدی، کودکان مبتلا به سندرم داون در معرض خطر بیشتری برای برخی از مشکلات سلامتی هستند. با این حال، هر فرد مبتلا به سندرم داون متفاوت است، و هر فردی مشکلات سلامتی جدی نخواهد داشت. بسیاری از این شرایط مرتبط را می توان با دارو، جراحی یا سایر مداخلات درمان کرد.

عوارض سندرم داون

برخی از شرایطی که بیشتر در بین کودکان مبتلا به سندرم داون رخ می دهد عبارتند از:

نقایص قلبی. تقریباً نیمی از نوزادان مبتلا به سندرم داون به بیماری قلبی مادرزادی (CHD) مبتلا هستند که شایع‌ترین نوع نقص مادرزادی است. CHD می تواند منجر به فشار خون بالا در ریه ها، ناتوانی قلب در پمپاژ موثر و کارآمد خون و سیانوز (پوست آبی رنگ ناشی از کاهش اکسیژن در خون) شود.  گاهی اوقات، نقص قلب را می توان قبل از تولد تشخیص داد، اما آزمایش بعد از تولد دقیق تر است. برخی از نقایص قلبی جزئی هستند و ممکن است با دارو درمان شوند، اما برخی دیگر نیاز به جراحی فوری دارند

مشکلات بینایی یکی از شایع ترین عوارض سندرم داون است. بیش از نیمی از کودکان مبتلا به سندرم داون مشکلات بینایی از جمله آب مروارید (کدر شدن عدسی چشم) دارند که ممکن است در بدو تولد وجود داشته باشد. خطر آب مروارید با افزایش سن افزایش می یابد. سایر مشکلات چشمی که در کودکان مبتلا به سندروم داون احتمال بیشتری دارد، نزدیک بینی، چشم های “متقابل” و حرکات سریع و غیرارادی چشم است. عینک، جراحی یا سایر روش های درمانی معمولا بینایی را بهبود می بخشد. 

از دست دادن شنوایی. بیش از سه چهارم کودکان مبتلا به سندرم داون کمی کاهش شنوایی دارند. گاهی اوقات کم شنوایی به مشکلات ساختاری گوش مربوط می شود. نوزادان مبتلا به سندرم داون در بدو تولد از نظر کم شنوایی غربالگری شوند و معاینات شنوایی بعدی را به طور منظم انجام دهند. بسیاری از مشکلات شنوایی ارثی قابل اصلاح هستند. کودکان مبتلا به سندرم داون نیز در معرض خطر بالای عفونت گوش قرار دارند. اینها باید به سرعت درمان شوند تا از کاهش شنوایی احتمالی جلوگیری شود.

عفونت های مزمن از دیگر عوارض سندرم داون است. احتمال مرگ افراد مبتلا به سندرم داون در اثر عفونت های درمان نشده و کنترل نشده نسبت به سایر افراد بسیار بیشتر است. سندرم داون اغلب مشکلاتی در سیستم ایمنی ایجاد می‌کند که می‌تواند بدن را برای مقابله با عفونت‌ها مشکل کند، بنابراین حتی عفونت‌های به ظاهر جزئی نیز باید به سرعت درمان شوند و به طور مداوم تحت نظارت باشند. مراقبین همچنین باید مطمئن شوند که کودکان مبتلا به سندرم داون تمام واکسیناسیون های توصیه شده را برای کمک به پیشگیری از برخی عفونت ها دریافت می کنند. به عنوان مثال، نوزادان مبتلا به سندرم داون، به ویژه در سال اول پس از تولد، 62 برابر بیشتر از نوزادان بدون سندرم داون به ذات الریه مبتلا می شوند.

کم کاری تیروئید. تیروئید غده‌ای است که هورمون‌هایی را می‌سازد که بدن از آن برای تنظیم چیزهایی مانند دما و انرژی استفاده می‌کند. کم کاری تیروئید، زمانی که تیروئید هورمون تیروئید کمی تولید می کند یا اصلا تولید نمی کند، در کودکان مبتلا به سندرم داون بیشتر از کودکان بدون سندرم داون رخ می دهد. مصرف هورمون تیروئید از طریق دهان، در طول زندگی، می تواند با موفقیت این بیماری را درمان کند. ممکن است کودک در بدو تولد مشکلات تیروئید داشته باشد یا بعداً به آنها مبتلا شود.

اختلالات خونی نیز از عوارض سندرم داون است که در این کودکان شایع است. کودکان مبتلا به سندرم داون بسیار بیشتر از سایر کودکان در معرض ابتلا به لوسمی (با تلفظ loo-KEE-mee-uh) هستند که سرطان گلبول های سفید خون است. کودکان مبتلا به لوسمی باید درمان سرطان مناسب را دریافت کنند، که ممکن است شامل شیمی درمانی باشد. کسانی که سندرم داون دارند نیز بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی (آهن کم در خون) و پلی سیتمی (سطوح بالای گلبول های قرمز خون)، در میان سایر اختلالات خونی هستند. این شرایط ممکن است نیاز به درمان و نظارت اضافی داشته باشد.

هیپوتونیا (تون عضلانی ضعیف). تون عضلانی ضعیف و قدرت کم باعث تاخیر در غلت زدن، نشستن، خزیدن و راه رفتن می شود که در کودکان مبتلا به سندرم داون رایج است. با وجود این تاخیرها، کودکان مبتلا به سندرم داون می توانند یاد بگیرند که مانند سایر کودکان در فعالیت های بدنی شرکت کنند تون عضلانی ضعیف، همراه با تمایل به بیرون آمدن زبان، همچنین می تواند شیرخوار مبتلا به سندروم داون را برای تغذیه مناسب، صرف نظر از اینکه از شیر مادر یا از شیشه شیر تغذیه می کند، دشوار کند. ممکن است نوزادان برای اطمینان از دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز خود به مکمل های غذایی نیاز داشته باشند. والدین می توانند برای اطمینان از تغذیه مناسب با متخصصان شیردهی و متخصصان تغذیه کودکان همکاری کنند. در برخی موارد، عضلات ضعیف می توانند مشکلاتی را در امتداد دستگاه گوارش ایجاد کنند که منجر به مشکلات گوارشی مختلف، از مشکل در بلع تا یبوست می شود. ممکن است خانواده ها برای غلبه بر این مشکلات نیاز به همکاری با متخصص گوارش داشته باشند.

مشکلات در قسمت بالایی ستون فقرات نیز از عوارض سندرم داون است که در برخی از این کودکان دیده می شود. برخی از کودکان مبتلا به سندرم داون دارای استخوان های بد شکل در قسمت فوقانی ستون فقرات، زیر قاعده جمجمه هستند. این استخوان‌های بد شکل می‌توانند به نخاع فشار بیاورند و خطر آسیب را افزایش دهند.

اختلال در الگوهای خواب و اختلالات خواب. بسیاری از کودکان مبتلا به سندرم داون الگوهای خواب نامناسبی دارند و اغلب دچار آپنه انسدادی خواب هستند که باعث مکث قابل توجهی در تنفس در طول خواب می شود. ممکن است لازم باشد لوزه‌ها را بردارید یا از یک دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی برای ایجاد جریان هوا در طول خواب استفاده کنید.

بیماری لثه و مشکلات دندانی نیز از دیگر عوارض سندرم داوت هستند که در برخی از این کودکان دیده می شوند. کودکان مبتلا به سندرم داون ممکن است در مقایسه با کودکانی که سندرم داون ندارند، دندان‌هایشان کندتر رشد کند، دندان‌ها به ترتیب متفاوتی رشد کنند، دندان‌های کمتری رشد کنند یا دندان‌های نامرتب داشته باشند. بیماری لثه (بیماری پریودنتال) که یک مشکل جدی تری برای سلامتی است، ممکن است به دلایل مختلفی از جمله بهداشت نامناسب دهان و دندان ایجاد شود. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که ظرف 6 ماه پس از ظاهر شدن اولین دندان کودک یا زمانی که کودک به 1 سالگی می رسد، به دندانپزشک مراجعه کنید.

سلامت روان و مشکلات عاطفی. کودکان مبتلا به سندرم داون ممکن است مشکلات رفتاری و عاطفی از جمله اضطراب، افسردگی و اختلال کمبود توجه و بیش فعالی را تجربه کنند. آنها همچنین ممکن است حرکات تکراری، پرخاشگری، اوتیسم، روان پریشی یا کناره گیری اجتماعی را نشان دهند. اگر چه آنها بیشتر این مشکلات را تجربه نمی کنند، اما به احتمال زیاد در کنار آمدن با مشکلات به شیوه های مثبت، به ویژه در دوران نوجوانی، مشکل دارند. 

به دلیل عوارض ذکر شده در بالا این کودکان باید بطور منظم تحت غربالگری قرار بگیرد و معاینات دوره ای برای آن ها انجام شود. روشهای توانبخشی همچون کاردرمانی و گفتاردرمانی در کنار سایر درمان های پزشکی و روانپزشکی به این کودکان کمک می کند تا از زندگی باکیفیت تری بهره ببرند.

 

کلمات مرتبط :

عوارض سندرم داون – کاردرمانی آنلاین سندرم داون – گفتاردرمانی انلاین سندرم داون – مرکز توانبخشی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ