فواید گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم

گفتاردرمانی مزایای کلیدی را برای کودکان در طیف اوتیسم ارائه می دهد. توانایی برقراری ارتباط موثر احتمالاً ضروری ترین مهارت زندگی است. این چیزی است که ما را قادر می سازد اطلاعات را به اشتراک بگذاریم و درک کنیم. انسان‌ها به روش‌های مختلفی ارتباط برقرار می‌کنند، از جمله، اما نه محدود به صوتی، بصری و از طریق زبان بدن.

وقتی فرزند شما به عنوان والدین به نقاط عطف مورد انتظار گفتار و زبان نرسد، می تواند ترسناک باشد. به عنوان مثال، دختر شما ممکن است به جای استفاده از کلمات غرغر کند، یا پسر شما اصلاً ارتباط چشمی برقرار نمی کند یا صحبت نمی کند. با این حال، تشخیص رسمی اختلال طیف اوتیسم (ASD) اغلب می تواند برای والدین تسکینی باشد زیرا به آنها امکان می دهد به دنبال درمان های مناسب مانند گفتار درمانی برای کودکان مبتلا به ASD باشند.

کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب در زبان و ارتباطات مشکل دارند. به عنوان مثال، برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلا صحبت نکنند، برخی دیگر با صدایی یکنواخت صحبت کنند و برخی دیگر برای تفسیر زبان بدن، حالات چهره، سایر نشانه های غیرکلامی و قوانین اجتماعی تلاش کنند. گفتار و زبان درمانی می‌تواند بسیاری از چالش‌های مرتبط با ارتباط را برطرف کند و مزایایی را ارائه دهد که کیفیت زندگی کودک را با افزایش سن، به‌ویژه زمانی که زود شروع می‌کند، عمیقاً بهبود می‌بخشد.

فواید گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم زمانی بهتر مشخص می شود که گفتاردرمانی برای این کودکان هرچه سریع تر آغاز شود.

درک ارتباط کلامی و غیرکلامی برای کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است دشوار باشد. کار با یک متخصص آسیب‌شناس گفتار-زبان (SLP) می‌تواند به ارزیابی آنچه که کودک در حال حاضر می‌فهمد، مجموعه بعدی اهدافی که باید روی آن تمرکز کند و چگونه می‌توان به طور مؤثر به کودک کمک کرد تا بر اساس نقاط قوت خود بیاموزد را ارزیابی کند. این فرآیند با یک ارزیابی آغاز می شود که ممکن است شامل یک آزمون استاندارد رسمی یا یک ارزیابی غیررسمی باشد. SLP همچنین با والدین مصاحبه می کند، تاریخچه رشد کودک را مرور می کند و زمانی را صرف مشاهده تعامل اجتماعی یا بازی کودک می کند تا به تعیین یک درمان سفارشی کمک کند.

فواید گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم

  • کمک به کودک مبتلا به اوتیسم برای بیان خواسته ها و نیازهای خود ممکن است با استفاده از ارتباطات کلامی و غیر کلامی انجام شود. علاوه بر این، کودکان مبتلا به اوتیسم باید بیاموزند که چگونه با دیگران در خانواده خود و افراد خارج از خانه تبادل نظر کنند تا با همسالان خود ارتباط برقرار کنند.
  • گفتار درمانی به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا ارتباطات کلامی و غیرکلامی را که افراد دیگر استفاده می کنند درک کنند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد نشانه‌هایی مانند زبان بدن و حالات چهره را تشخیص دهند و به آن‌ها کمک می‌کند بفهمند که چگونه بدون تلقین ارتباط را آغاز کنند.
  • برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم با خودانگیختگی و غیرقابل پیش بینی بودن گفتگوهای معمولی دست و پنجه نرم می کنند. برخی از کودکان نیز علایق بسیار خاصی دارند و صحبت در مورد چیزهای دیگر برایشان سخت است. گفتار درمانی می تواند به آنها راهکارهایی برای اختلاط با دیگران آموزش دهد تا به آنها کمک کند دوست پیدا کنند، بازی کنند و موفقیت اجتماعی را تجربه کنند.

دیگر فواید گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم

  • کودکان مبتلا به اوتیسم همچنین ممکن است با بیان صداها و قرار دادن کلمات در جملات مشکل داشته باشند. بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم نیز با مفاهیمی مانند زمان، زبان انتزاعی، و واژگانی که برای معنا بستگی به زمینه دارند، مشکل زیادی دارند. اصطلاحات، نکات و دستورالعمل های غیرمستقیم نیز می تواند برای کودکان اوتیسم دشوار باشد. گفتار درمانگران در تنظیم دقیق این مهارت ها متخصص هستند.
  • اوتیسم اغلب شامل الگوهای یادگیری متمایز و پردازش زبان غیرمعمول است. در نتیجه، کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً در رشد زبان گفتاری مشکل دارند. به عنوان مثال، کودکان مبتلا به اوتیسم گاهی اوقات زبان گفتاری را به صورت تکه تکه یاد می‌گیرند بدون اینکه آن را به کلمات یا صداها تقسیم کنند. به عنوان مثال، کودک ممکن است بخش‌های طولانی از یک داستان یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را بدون اینکه واقعاً بفهمد چه می‌گوید یا قادر به استفاده مستقل از هر یک از کلمات باشد، تکرار کند. گفتار درمانی به کودکان کمک می کند تا راه هایی را بیاموزند تا بر این الگوی رفتاری معروف به “اکولالیا” غلبه کنند تا گفتار عملکردی ایجاد کنند که دیگران بتوانند به طور مناسب به آن پاسخ دهند.

مقالات مرتبط :

تفاوت اوتیسم خفیف و شدید

نشانه های اوتیسم در کودکان

مسائل رفتاری در کودکان اوتیسم

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ