لکنت زبان در کودکان یک مشکل گفتاری است که صحبت کردن را برای کودکان سخت می کند.

لکنت زبان اغلب از 2 تا 4 سالگی کودک شروع می شود، این زمانی است که کودکان شروع به ترکیب کلمات و ساختن جملات طولانی می کنند.

در صورتی که این اختلال گفتاری شایع تا سنین دبستان ادامه پیدا کند ، می تواند به یک مشکل تبدیل شود، بنابراین مهم است که به دنبال کمک از متخصصان گفتاردرمانی برای درمان لکنت در کودکان باشید.

اگر متوجه شدید که فرزندتان لکنت دارد، با آسیب شناس گفتار و زبان در مرکز توانبخشی ایران که خدمات تخصصی گفتاردرمانی آنلاین و در کلینیک را ارائه می دهند، تماس بگیرید.

درباره لکنت زبان در کودکان

کودکانی که لکنت دارند اغلب این کار را در ابتدای جملات انجام می دهند، اما لکنت ممکن است در تمام جمله ها نیز اتفاق بیفتد.

کودکان همچنین ممکن است هنگام لکنت کارهای غیرکلامی انجام دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است مکرر پلک بزنند، بغض کنند، یا مشت های خود را گره کنند.

سه نوع اصلی لکنت وجود دارد. کودکانی که لکنت دارند ممکن است یک یا چند نوع از این نوع را داشته باشند.

  • تکرارها
    این زمانی است که یک صدا، بخشی از یک کلمه، کل کلمه یا عبارت بارها و بارها تکرار می شود. 
  • طولانی شدن ها
    این زمانی است که صدای کشیده شده است
  • بلوک ها
    این زمانی است که کودک سعی می کند صحبت کند و صدایی از آن خارج نمی شود.

علل لکنت زبان در کودکان

ما واقعا نمی دانیم که چرا لکنت اتفاق می افتد.

ممکن است به این دلیل باشد که در پیامی که مغز کودک هنگام نیاز به صحبت کردن به ماهیچه های دهانش می فرستد، خطا یا تاخیری وجود دارد. این خطا یا تأخیر باعث می‌شود کودک هنگام صحبت کردن، عضلات دهان خود را به سختی هماهنگ کند که منجر به لکنت زبان می‌شود.

لکنت در خانواده ها اتفاق می افتد. این نشان می دهد که لکنت ممکن است شامل ژن هایی باشد که از یک یا هر دو والدین به کودکان منتقل می شود. این بدان معناست که اگر سایر افراد خانواده او لکنت داشته باشند، احتمال لکنت در کودک بیشتر است. اما این بدان معنا نیست که کودکی که سابقه خانوادگی لکنت دارد قطعاً دچار لکنت خواهد شد.

لکنت ناشی از اضطراب یا استرس نیست. اما لکنت می تواند باعث استرس، به ویژه برای نوجوانان شود.

یک کودک نمی تواند لکنت زبان را از شخص دیگری بگیرد و کودکی که لکنت دارد نمی تواند آن را کنترل کند.

لکنت ممکن است به طور ناگهانی شروع شود، برای مثال، ممکن است یک روز کودک با لکنت از خواب بیدار شود. همچنین می تواند در طول زمان ایجاد شود.

میزان و تعداد دفعات لکنت زبان در کودکان بسیار متفاوت است. برخی از کودکان فقط گاهی در طول روز لکنت دارند. سایر کودکان تقریباً با هر کلمه ای که می گویند لکنت زبان می کنند.

لکنت نیز می تواند از روز به روز، هفته به هفته یا ماه به ماه تغییر زیادی کند. گاهی اوقات کودک برای روزها، هفته ها یا ماه ها به طور کامل لکنت زبان را متوقف می کند و سپس دوباره شروع به لکنت می کند.

والدین می گویند که موقعیت های خاص می تواند لکنت کودکانشان را بهتر یا بدتر کند. به عنوان مثال، اگر کودکی هیجان زده، خسته یا عصبانی باشد، ممکن است بیشتر لکنت کند.

عوارض لکنت زبان

اگر کودک شما لکنت زبان دارد، ممکن است به دلیل واکنش سایر کودکان به نحوه صحبت کردنش احساس ناامیدی یا خجالت کند. کودک شما حتی ممکن است از صحبت کردن اجتناب کند یا آنچه را که می خواهد بگوید تغییر دهد.

اما لکنت در واقع رشد کودکان پیش دبستانی را تحت تاثیر قرار نمی دهد. کودکان پیش دبستانی که لکنت دارند می توانند مهارت های اجتماعی مشابهی با کودکان غیر لکنت دار داشته باشند. آنها در مقایسه با کودکان هم سن و سال خود که لکنت ندارند، خجالتی یا گوشه گیر نیستند.

اما اگر لکنت تا مقطع ابتدایی ادامه پیدا کند، می تواند مشکل ساز شود. کودکان دبستانی که لکنت زبان دارند کمتر به عنوان رهبر در نظر همسالان خود دیده می شوند. کودکان دبستانی و نوجوانانی که لکنت دارند ممکن است تمایلی به شرکت در بحث های کلاسی نداشته باشند و همچنین در مقایسه با کودکانی که لکنت ندارند بیشتر در معرض آزار و اذیت قرار می گیرند.

نوجوانانی که لکنت دارند ممکن است به دلیل لکنت دچار اضطراب شوند. آنها ممکن است احساس خودآگاهی داشته باشند، عزت نفس پایین تری داشته باشند یا برخی موقعیت ها را چالش برانگیز بدانند – به عنوان مثال، صحبت کردن در جمع یا شروع یک رابطه صمیمی.

اگر فرزندتان لکنت زبان داشته باشد چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر متوجه شدید که فرزندتان لکنت دارد، مهم است که از متخصص گفتاردرمانی کمک بگیرید.

با تماس با آسیب شناس گفتار شروع کنید. متخصص گفتاردرمانی آنلاین در بهترین مرکز گفتاردرمانی لکنت ، لکنت کودک شما را ارزیابی می‌کند و بررسی می‌کند که آیا فوراً لکنت کودکتان را درمان کنید یا اینکه منتظر بمانید و مرتباً کودکتان را چک کنید.

برخی از کودکان بدون درمان خاصی بهبود پیدا می کنند، اما در حال حاضر هیچ راهی برای دانستن اینکه کدام کودکان این کار را انجام می دهند وجود ندارد. همیشه بهتر است به جای اینکه تصور کنید لکنت کودک خود به خود از بین می رود، با یک آسیب شناس گفتار مشورت کنید.

شما و فرزندتان هفته ای یکبار باید جلسات گفتاردرمانی را چه بصورت مراجعه به بهترین کلینیک گفتاردرمانی و یا بصورت جلسات آنلاین که توسط متخصص گفتاردرمانی آنلاین برگزار می شود پیگیری کنید ، در این جلسات، آسیب شناس گفتار و زبان به شما می آموزد که چگونه به طور موثر به درمان لکنت زبان در کودکان کمک کنید.

 

کلمات مرتبط :

بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین – بهترین کلینیک گفتاردرمانی لکنت – درمان قطعی لکنت زبان در کودکان – بهترین درمان لکنت زبان – بهترین گفتاردرمانی برای لکنت – درمان لکنت با گفتاردرمانی – هزینه گفتاردرمانی لکنت – گفتاردرمانی از راه دور – گفتاردرمانی لکنت زبان – درمان لکنت کودکان

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ