مشکل غذا خوردن کودک اوتیسم یکی از دغدغه های بزرگ والدین این کودکان است که متخصصان کاردرمانی و گفتاردرمانی آنلاین که در زمینه اختلال بلع فعالیت می کنند می توانند به این والدین مشورت های لازم را بدهند.

نگرانی های مربوط به تغذیه برای کودکان مبتلا به اوتیسم رایج است. در واقع، کودکان مبتلا به اوتیسم پنج برابر بیشتر از همسالان خود در معرض مشکلات تغذیه هستند. با این حال، تشخیص اینکه آیا عادات غذایی کودک طبیعی است یا نیاز به مداخله دارد، می تواند دشوار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسائل مربوط به تغذیه با اوتیسم و ​​اقداماتی که باید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که فرزندتان تغذیه مناسب و کمک به غذا خوردن دارد، بیشتر بخوانید.

مشکل غذا خوردن کودک اوتیسم

مشکلات زمان صرف غذا در کودکان خردسال رایج است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • گرسنگی در نوسان
  • تند خوردن
  • عدم تمایل به امتحان کردن غذاهای جدید
  • ترجیحات غذایی قوی

حتی اگر تند خوردن یک مشکل رایج است، تحقیقات نشان می دهد که معمولاً بخشی موقت و طبیعی از رشد است. با این حال، کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب مشکلات مزمن تغذیه ای دارند که فراتر از تند خوردن است. این ممکن است به این معنی باشد که کودک کل دسته مواد غذایی مانند پروتئین یا سبزیجات را نمی خورد. یا ممکن است به این معنا باشد که کودک وقتی غذاهایی را که دوست ندارد به او پیشنهاد می شود، رفتارهای مشکل ساز شدیدی از خود نشان می دهد.

انواع مشکل غذا خوردن کودک اوتیسم

نگرانی تغذیه ای که بیشتر در کودکان مبتلا به اوتیسم مشاهده می شود، انتخاب غذا یا خوردن تنوع محدودی از غذاها است. این اغلب شامل ترجیح دادن نشاسته و غذاهای میان وعده و رد مکرر میوه ها و سبزیجات است. کودکان مبتلا به اوتیسم نیز بیشتر در معرض رفتارهای مشکل‌آفرینی مانند گریه کردن، بهم ریختن و ترک میز در هنگام غذا هستند.

تاثیر بر زندگی خانوادگی

والدین کودکان مبتلا به اوتیسم و ​​مشکلات تغذیه ممکن است برنامه های روزمره و برنامه های روزانه خود را تغییر دهند تا مشکلات مربوط به زمان غذا خوردن فرزندشان را برطرف کنند. این شامل بسته بندی غذاهای مورد علاقه کودک برای بردن به رستوران ها یا گردهمایی های خانوادگی است. در برخی موارد، خانواده ها ممکن است به طور کلی از فعالیت هایی که شامل غذا باشد اجتناب کنند. والدین کودکان مبتلا به اوتیسم و ​​مشکلات تغذیه نیز ممکن است به دلیل نگرانی هایی که در مورد رفتارهای کودکشان در زمان صرف غذا وجود دارد، افزایش استرس یا روابط تیره با شریک زندگی خود را تجربه کنند.

عوارض مشکل غذا خوردن کودک اوتیسم

انتخاب غذا در کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب منجر به کاهش وزن یا رشد ضعیف نمی شود. در واقع، الگوهای غذایی انتخابی شامل ترجیح دادن نشاسته و غذاهای میان وعده ممکن است خطر ابتلا به چاقی، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را در نوجوانی و بزرگسالی افزایش دهد. علاوه بر این پیامدهای طولانی مدت، خوردن انواع محدود غذاها ممکن است پیامدهای فوری تری برای سلامتی داشته باشد، از جمله:

  • رشد ضعیف استخوان
  • یبوست
  • کمبود ویتامین و مواد معدنی

تحقیقات نشان می دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم تمایل به دریافت کمتر کلسیم و پروتئین در رژیم غذایی خود دارند که می تواند منجر به بیماری های مرتبط با رژیم غذایی قابل پیشگیری شود.

تغذیه در کودکان اوتیسم

کودکان مبتلا به اوتیسم از ساختار و روتین بهره می برند که باید شامل وعده های غذایی باشد. آنها باید در زمان های قابل پیش بینی، با سه وعده غذایی و دو میان وعده در روز غذا بخورند. می توان بین وعده های غذایی به کودکان آب داد، اما سایر غذاها و نوشیدنی ها بین وعده های غذایی برنامه ریزی شده باید محدود شوند.

در طول وعده های غذایی به قرار دادن غذاهای کم ترجیح روی میز ادامه دهید. اگر این غذاها به طور کامل حذف شوند، کودک شما فرصت امتحان غذاهای جدید را نخواهد داشت. غذاهای جدید و غیر ترجیحی باید به مقدار کم مانند یک نخود سبز یا نصف یک انگور در بشقاب جداگانه داده شوند. با کاهش مقدار غذایی که ارائه می کنید، کودک شما به احتمال زیاد غذا را امتحان می کند. اگر فرزندتان همچنان مشکل تغذیه دارد، باید با یک متخصص گفتاردرمانی در حوزه تغذیه و بلع و یک کاردرمانگر که در زمینه اوتیسم فعالیت می کند مشورت های لازم را انجام دهید.

در صورتی که به هر دلیل به کلینیک توانبخشی اوتیسم دسترسی ندارید می توانید از خدمات متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین ایران (کاردرمانی آنلاین ـ گفتاردرمانی آنلاین) بهره مند شوید.

 

کلمات مرتبط :

مشکل غذا خوردن کودک اوتیسم – مشکلات تغذیه در کودکان اوتیسم – غذا نخوردن کودک اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ