مهارت برنامه ریزی حرکتی مهارتی است که به ما اجازه می دهد تا مراحل انجام یک حرکت را به خاطر بسپاریم و انجام دهیم.

ما از برنامه ریزی حرکتی برای همه فعالیت های بدنی استفاده می کنیم. اینها شامل کارهای روزمره مانند مسواک زدن یا شستن دست ها می شود.

بچه هایی که در این مهارت دچار مشکل هستند ، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا کارهای فیزیکی مانند بستن کفش را انجام دهند.

ممکن است با اصطلاحات مهارتهای حرکتی ظریف و مهارتهای حرکتی درشت آشنا باشید. اما برنامه ریزی حرکتی چیست؟ این مهارت مهم کلید اجرای حرکت است. این به ما این امکان را می دهد که بدانیم ، به خاطر بسپاریم و مراحل کوچکی را که باعث ایجاد یک حرکت یا کار خاص می شود انجام دهیم.

به عنوان مثال ، کار معمول مسواک زدن می تواند خودکار به نظر برسد. اما مغز ما در واقع قبل از شروع کار و مسواک زدن برنامه ریزی سریع انجام می دهد. نحوه حرکت ما ، گام هایی که باید برداشته شود و ترتیب انجام آنها را تعیین می کند. بدون مهارت برنامه ریزی حرکتی ، مسواک ممکن است هرگز به دهان شما نرسد.

مهارت برنامه ریزی حرکتی

برنامه ریزی حرکتی بخشی از گروهی از مهارت ها است که به ما کمک می کند بدن خود را آنطور که می خواهیم حرکت دهیم. انواع مختلفی از مهارتهای حرکتی وجود دارد که ما در طول زندگی خود بارها و بارها برای انجام کارها از آنها استفاده می کنیم.

مهارت های حرکتی درشت به ما کمک می کند تا ماهیچه های بزرگ خود را حرکت دهیم تا بتوانیم اقداماتی مانند راه رفتن ، پریدن و تعادل را انجام دهیم. مهارت های حرکتی ظریف به ما کمک می کند تا ماهیچه های کوچکتری را که دست ها ، مچ ها و پاهای ما را کنترل می کنند ، حرکت دهیم. آنها کلید اقدامات کوچکتر مانند گرفتن مداد یا بستن بند کفش هستند. هماهنگی این است که چگونه همه اقدامات فیزیکی خود را سازماندهی می کنیم تا بتوانیم به طور موثر حرکت کنیم.

همه این مهارتها برای انجام کارهای بدنی مورد نیاز است. اما قبل از اینکه بتوانیم از این مهارتها به طور موثر استفاده کنیم ، باید اتفاقی بیفتد. ما باید در مورد چگونگی حرکت بدن خود فکر کنیم ، بنابراین می توانیم کار مورد نظر را به پایان برسانیم. در اینجا یک مثال است.

وقتی در کودکی یاد گرفتیم که دستان خود را بشوئیم ، شخصی نحوه انجام این کار را به ما نشان داد. اما در نهایت ، مغز ما باید بفهمد که بدن ما چگونه از نظر فیزیکی آنچه را که به ما نشان داده شده است انجام می دهد.

چگونه دستها و انگشتان خود را برای به دست آوردن صابون حرکت می دهیم؟ چگونه صابون را نگه داریم تا دستان خود را روی آن بمالیم؟ چقدر از سینک فاصله داریم تا آب به همه جا نپاشید؟ ما همچنین باید به ترتیب همه این مراحل فکر کنیم.

هنگامی که ما واقعاً نحوه شستن دست ها را بلد بودیم ، دو چیز به طور چشمگیری تغییر می کند. ما بسیار سریعتر حرکت می کنیم و بسیار دقیق تر عمل می کنیم. ما نیازی به توجه زیاد به اعمال خود نداریم. خودکار شده اند برنامه ریزی ما برای کل کار سریع و کارآمد است. و اگر نیاز به اصلاح داشته باشیم ، می توانیم آن را به راحتی انجام دهیم.

اختلال در برنامه ریزی حرکتی

برنامه ریزی حرکتی فرایندی است که به ما در یادگیری اقدامات حرکتی کمک می کند. شما چیزی را امتحان می کنید و بازخورد فوری در مورد نحوه انجام آن دریافت می کنید. کارهایی را که انجام می دهید تنظیم می کنید و دوباره امتحان می کنید. و تا زمانی که کارآمدترین روش انجام آن را پیدا نکنید ، به تنظیم خود ادامه می دهید. از آن به بعد ، مغز شما هر بار به سرعت برای آن اقدام برنامه ریزی می کند.

با این حال ، وقتی بچه ها در برنامه ریزی حرکتی دچار مشکل می شوند ، به راحتی از بازخوردهایی که دریافت می کنند درس نمی گیرند. حتی اگر آنها قبلاً کاری را انجام داده اند ، مثل این است که برای اولین بار انجام می دهند.

کودکانی که با برنامه ریزی حرکتی دست و پنجه نرم می کنند ممکن است دست و پا چلفتی به نظر برسند. آنها ممکن است در یادگیری مهارت های اولیه دیر به نظر برسند و به مدت طولانی به انجام کارهای فیزیکی مانند بستن کفش بپردازند. مسائل مربوط به برنامه ریزی حرکتی نیز می تواند بر نحوه عملکرد بچه ها در مدرسه تأثیر بگذارد ، زیرا کارهای فیزیکی اولیه ممکن است برای آنها سخت باشد.

مشکل در برنامه ریزی حرکتی ممکن است بخشی از مشکل بزرگتر حرکت و هماهنگی باشد. این بیماری در کودکانی که دارای اختلال هماهنگی رشدی (DCD) هستند ، رایج است که گاهی اوقات به عنوان دیسپراکسی نیز شناخته می شود.

اگر فرزند شما با برنامه ریزی حرکتی دست و پنجه نرم می کند ، مهم است بدانید که این مهارت می تواند بهبود یابد. یک کاردرمانگر می تواند به فرزند شما کمک کند مراحل اولیه و توالی وظایف را بیاموزد. این کار به خودکارتر شدن کارها کمک می کند. اما به زمان ، صبر ، تظاهرات بصری و فیزیکی و تمرین زیاد نیاز است.

راه هایی وجود دارد که می توانید در خانه نیز به آنها کمک کنید از جمله تمرینات کاردرمانی آنلاین و … کاردرمانگران می توانند به کودکان در بهبود مهارت های برنامه ریزی حرکتی کمک کنند.

 

کلمات مرتبط :

مهارت برنامه ریزی حرکتی – کاردرمانی آنلاین – تمرینات کاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی آنلاین – تمرینات کاردرمانی – کاردرمانی تاخیر رشدی – کاردرمانی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ