گفتاردرمانی آفازی یکی از موثرترین روشهای درمان این اختلال زبان است که بصورت گفتاردرمانی آنلاین ، گفتاردرمانی در منزل و در کلینیک گفتاردرمانی ارائه می شود.

آفازی یک اختلال زبانی است که بر توانایی فرد برای برقراری ارتباط تأثیر می گذارد. اغلب به دنبال سکته مغزی یا آسیب مغزی رخ می دهد، اما همچنین می تواند در نتیجه تومور مغزی با رشد آهسته یا سایر بیماری های عصبی رخ دهد. انواع مختلفی از آفازی وجود دارد (مانند آفازی بروکا، ورنیکه و آنومیک) که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. آفازی بر توانایی فرد برای صحبت کردن و یا درک زبان گفتاری تأثیر می گذارد. همچنین می تواند بر خواندن و نوشتن فرد تأثیر بگذارد.

بسته به اینکه کدام نواحی از مغز تحت تأثیر قرار گرفته است، آفازی ممکن است با درجات متفاوتی از شدت ظاهر شود. بهبودی از آفازی می تواند در طول ماه ها و سال ها رخ دهد. 

گفتاردرمانی آفازی

کسانی که به دنبال درمان برای آفازی هستند این کار را انجام می دهند زیرا در صحبت کردن یا درک کردن مشکل دارند. اغلب اوقات فرد مبتلا به آفازی گزارش می دهد که آفازی مانعی برای مشارکت در زندگی است. برخی از افراد مبتلا به آفازی احساس خودآگاهی، کاهش اعتماد به نفس و از دست دادن خودمختاری دارند. اگر فرد در مشارکت مجدد یا مشارکت در زندگی مشکل دارد، آفازی درمانی می تواند کمک کند.

هنگامی که علت اصلی درمان شد، درمان اصلی آفازی گفتار درمانی است. هدف از درمان آفازی پس از سکته، ایجاد تغییر مثبت در مهارت های ارتباطی است. درمان را می توان به صورت فشرده انجام داد، به این معنی که برای چند ساعت در روز در طول 6-8 هفته یا می توان آن را با شدت کمتر انجام داد. عوامل زیادی می‌توانند در تعیین تعداد دفعات انجام درمان آفازی نقش داشته باشند. اغلب در طول مشاوره اولیه تصمیم گیری می شود. مهمتر از همه، فرد مبتلا به آفازی باید برای تمرین فعالیت های درمانی که توسط آسیب شناس گفتارش بین جلسات سازماندهی می شود، برنامه ریزی کند.

آنچه یک فرد مبتلا به آفازی در گفتاردرمانی آفازی می آموزد

فعالیت های درمان آفازی باید کاملاً فردی باشد. درمان فردی به گفتار درمانگر اجازه می دهد تا مهارت های لازم برای مشارکت در زندگی و کشف توانایی های فرد مبتلا به آفازی را تعیین کند. علاوه بر بهبود زبان گفتاری و درک زبان، آسیب شناسان گفتار می توانند با هر مانعی برای مشارکت در زندگی کمک کنند، حتی اگر ارتباط مستقیمی با ارتباطات نداشته باشد. 

اهداف درمانی آفازی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بهبود مهارت های ارتباطی در موقعیت های حرفه ای و شخصی
  • جبران چالش ها در درک یا استفاده از زبان گفتاری
  • افزایش دایره لغات مربوط به فعالیت های روزمره زندگی فرد
  • یادگیری راهبردهای جبرانی، از جمله اشاره و سایر ارتباطات کمکی
  • بهبود مهارت خواندن و نوشتن
  • افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

گفتاردرمانی آنلاین برای آفازی

مطالعات نشان داده اند که گفتاردرمانی آنلاین برای آفازی به اندازه درمان حضوری موثر است. ملاقات آنلاین با یک درمانگر آفازی راحت است، نگرانی های حمل و نقل و زمان سفر را از بین می برد، به افرادی که در مناطق روستایی هستند اجازه می دهد تا درمان مورد نیاز خود را دریافت کنند، حضور را بهبود می بخشد و امکان تعمیم آسان اهداف به زندگی روزمره را فراهم می کند.

 

مقالات مرتبط :

آفازی چیست؟

مزایای گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ