گفتاردرمانی برای کودکان با تاخیر گفتار

گفتار و زبان بخش مهمی از رشد هر کودکی است. رشد زبان بر تعاملات اجتماعی، رفتار و مهارت های تحصیلی فرزند شما تأثیر می گذارد.

چگونه می توانم تشخیص دهم که رشد گفتار و زبان فرزندم در مسیر درستی قرار دارد؟
در اوایل، نوزادان دوست دارند صداهای خود را تولید کنند. با بزرگتر شدن، یاد می گیرند صداهایی را که می شنوند تقلید کنند. اگر در مورد رشد زبان کودک خود نگران هستید، با یک متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید.

نقاط عطفی که رشد طبیعی گفتار را نشان می دهند عبارتند از:

 • 2-3 ماه کودک در پاسخ به شما، لبخند می زند
 • 6 ماه به صداهای جدید نگاه می کند
 • 8 ماه به نام پاسخ می دهد.
 • 10 ماه صداهایی برای جلب توجه، تولید می کند.
 • 12 ماه 1-2 کلمه می گوید. نام را می شناسد؛ صداهای آشنا را تقلید می کند. به اشیا اشاره می کند
 • 12-17 ماهگی دستورات ساده را می فهمد، کلمات آشنا را تقلید می کند، “نه” را می فهمد، از “مامان” “بابا” و چند کلمه دیگر استفاده می کند.
 • 18 ماه از 10 تا 20 کلمه استفاده می کند.
 • 2 سال جملات 2-3 کلمه ای می گوید. بیش از 50 کلمه دارد، می پرسد “این چیست”. اعضای بدن را شناسایی می کند، تصاویر را در کتاب نام می برد و …
 • 2 سال و نیم. خود را به جای نام «من» می خواند. ترکیب اسامی و افعال. از جملات کوتاه استفاده می کند، بزرگ و کوچک را می داند.
 • 3 سال می تواند یک داستان تعریف کند. طول جمله 3-4 کلمه؛ واژگان حدود 1000 کلمه؛
 • 4 سال طول جمله 4-5 کلمه; از زمان گذشته استفاده می کند. رنگ ها، اشکال را شناسایی می کند. سوالات زیادی مانند “چرا؟” می پرسد. و “چه کسی؟” می تواند در مورد شرایط خیالی صحبت کند.

اگر فرزند شما این نقاط عطف را برآورده نمی کند، با پزشک اطفال و یا متخصص گفتاردرمانی صحبت کنید. اولین قدم این است که شنوایی فرزندتان را بررسی کنید. حتی اگر به نظر می رسد که آنها خوب می شنوند، بچه ها در انتخاب نشانه های بصری برای کنار آمدن خبره هستند. مهم است که کم شنوایی را زود تشخیص دهید، به طوری که درمان در اسرع وقت آغاز شود.

گفتاردرمانی برای کودکان با تاخیر گفتار

مهم است که مشکلات گفتار و زبان کودک زودهنگام شناسایی شود تا کودک شما بتواند درمان را آغاز کند. درمان باید در اسرع وقت شروع شود. تحقیقات نشان می دهد که بچه ها خیلی قبل از گفته شدن اولین کلمه، چیزهای زیادی در مورد زبان می دانند. اگر کودک شما نیاز به درمان دارد، باید از نظر رشدی مناسب و فردی باشد. تیم درمانی فرزند شما ممکن است شامل یک پزشک، شنوایی شناس، آسیب شناس گفتار زبان، کاردرمانگر و یا مددکار اجتماعی باشد.

گفتاردرمانی برای کودکان با تاخیر گفتار مهم ترین بخش از برنامه درمان کودکانی است که تاخیر در گفتار دارند.

کودکانی که غیرکلامی هستند یا به دلیل کم شنوایی، اوتیسم، آپراکسی یا مشکلاتی از این دست ارتباط کافی ندارند، می توانند از روش های دیگر استفاده کنند. اینها شامل زبان اشاره، سیستم ارتباطی تبادل تصویر (PECS) و ارتباطات تقویتی و جایگزین است.

 

مقالات مرتبط :

گفتاردرمانی اوتیسم 

گفتاردرمانی آپراکسی

علائم آپراکسی در کودکان

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ