گفتاردرمانی کودکان یکی از خدمات توانبخشی است که با هدف کمک به تشخیص ، درمان و بهبود اختلالات گفتاری در کودکان ارائه می شود.

برای فرزند شما، گفتار درمانی ممکن است در یک کلاس درس یا گروه کوچک، یا تک به تک، و یا بصورت گفتاردرمانی آنلاین بسته به اختلال گفتار انجام شود.

تمرینات و فعالیت های گفتار درمانی بسته به اختلال، سن و نیازهای کودک شما متفاوت است.

در طی گفتار درمانی برای کودکان، SLP ممکن است:

  • تعامل از طریق صحبت کردن و بازی کردن، و استفاده از کتاب، تصویر کردن اشیاء دیگر به عنوان بخشی از مداخله زبانی برای کمک به تحریک رشد زبان
  • صداها و هجاهای صحیح را برای کودک در حین بازی متناسب با سن خود مدل کند تا به کودک یاد دهد که چگونه صداهای خاصی تولید کند.
  • راهبردها و تکالیف درسی را برای کودک و والدین یا مراقب در مورد نحوه انجام گفتار درمانی در خانه ارائه دهد.

گفتار درمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتار است. این کار توسط آسیب شناسان گفتار زبان (SLPs) انجام می شود که اغلب به آنها گفتار درمانگر گفته می شود.

از تکنیک های گفتار درمانی برای بهبود ارتباطات استفاده می شود. اینها شامل درمان مفصلی، فعالیتهای مداخله زبانی و موارد دیگر بسته به نوع اختلال گفتار یا زبان است.

گفتار درمانی ممکن است برای اختلالات گفتاری که در دوران کودکی ایجاد می شود و با اختلالات گفتاری ناشی از مشکلات مادرزادی ارائه شود.

دلایل نیاز به گفتاردرمانی کودکان

  • اختلالات مفصلی. اختلال مفصلی عبارت است از ناتوانی در ایجاد درست صداهای خاص کلمه. کودک مبتلا به این اختلال گفتاری ممکن است صداهای کلمه را رها کند، عوض کند، تحریف کند یا اضافه کند. مثالی از تحریف یک کلمه، گفتن «ثیث» به جای «این» است.
  • اختلالات روانی اختلال روانی بر جریان، سرعت و ریتم گفتار تأثیر می گذارد. لکنت و بهم ریختگی از اختلالات روانی هستند. فردی که دچار لکنت است در بیرون آوردن صدا مشکل دارد و ممکن است گفتار مسدود یا قطع شده باشد یا ممکن است بخشی از کل کلمه را تکرار کند. فردی که دچار بهم ریختگی است اغلب خیلی سریع صحبت می کند و کلمات را با هم ادغام می کند.
  • اختلالات بیانی. اختلال زبان بیانی مشکل در انتقال یا بیان اطلاعات است. اگر اختلال بیانی دارید، ممکن است در ایجاد جملات دقیق مانند استفاده از زمان فعل نادرست با مشکل مواجه شوید. این با اختلالات رشدی، مانند سندرم داون و کاهش شنوایی همراه است. همچنین می تواند ناشی از ضربه به سر یا یک وضعیت پزشکی باشد.
  • اختلالات تشدید. اختلال رزونانس زمانی رخ می دهد که انسداد یا وجود جریان هوای منظم در حفره های بینی یا دهان، ارتعاشات مسئول کیفیت صدا را تغییر دهد. همچنین اگر دریچه ولوفارنکس به درستی بسته نشود، ممکن است اتفاق بیفتد. اختلالات رزونانس اغلب با شکاف کام، اختلالات عصبی و تورم لوزه ها همراه است.
  • اختلالات دریافتی فرد مبتلا به اختلال زبان دریافتی در درک و پردازش آنچه دیگران می گویند مشکل دارد. این می تواند باعث شود وقتی کسی صحبت می کند بی علاقه به نظر برسید، در پیروی از دستورالعمل ها مشکل داشته باشید یا دایره لغات محدودی داشته باشید. سایر اختلالات زبانی، اوتیسم، کم شنوایی، و آسیب به سر می تواند منجر به اختلال زبانی شود.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی آنلاین برای کودکان – هزینه گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی برای فرد اوتیسم – گفتاردرمانی برای کودک اوتیسم – گفتاردرمانی در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ