دلایل مشکلات گفتاری و زبانی در کودکان

اختلالات یادگیری و رشدی گفتار و زبان یکی از دلایل رایج مشکلات گفتار و زبان در کودکان است. این اختلالات یادگیری ناشی از عملکرد متفاوت مغز است. فرزند شما ممکن است در تولید صداهای گفتاری، استفاده از زبان گفتاری برای برقراری ارتباط یا درک آنچه دیگران می گویند دچار مشکل شود. مشکلات گفتاری و زبانی اغلب اولین نشانه ناتوانی یادگیری است.

کم شنوایی اغلب نادیده گرفته می شود و به راحتی قابل شناسایی است. اگر کودک شما در گفتار و زبان تاخیر دارد، شنوایی او باید آزمایش شود. کودکی که بخوبی نمی شنود در آینده نیز نمی تواند به درستی حرف بزند ، با وجود آمار بالای مشکلات شنوایی در کودکان متاسفانه اغلب در زمان مناسب به آن توجه نمی شود.

محرومیت شدید محیطی می تواند باعث تاخیر در گفتار شود. اگر کودک مورد غفلت یا آزار قرار گیرد و صدای دیگران را نشنود، صحبت کردن را یاد نخواهد گرفت. والدینی که با کودک خود در طی روز صحبت نمی کنند و کودک را در معرض تلویزیون و … قرار می دهند باید در انتظار بروز مشکلات گفتاری و زبان در کودک خود باشند.

نارس بودن (نوزادی که زیر ۳۴ هفته به دنیا می آید) و کم وزنی نوزاد هنگام تولد می تواند به انواع بسیاری از تاخیرهای رشدی، از جمله مشکلات گفتاری و زبانی منجر شود.

سایر دلایل مشکلات گفتاری و زبانی در کودکان

اختلال پردازش شنوایی مشکل رمزگشایی صداهای گفتار را توصیف می کند. این کودکان می توانند با گفتار و زبان درمانی بهبود پیدا کنند.

مشکلات عصبی مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی و آسیب مغزی تروماتیک می تواند بر عضلات مورد نیاز برای صحبت کردن تأثیر بگذارد.

اوتیسم بر ارتباطات تأثیر می گذارد. مشکلات گفتاری ، زبانی و ارتباطی اغلب نشانه اولیه اوتیسم هستند و در اغلب کودکان مبتلا به اوتیسم دیده می شوند.

آپراکسی گفتار یک اختلال گفتاری خاص است که در آن کودک در توالی و اجرای حرکات گفتاری مشکل دارد.

لالی انتخابی زمانی است که کودک در موقعیت های خاص، اغلب در مدرسه، اصلا صحبت نمی کند.

درمان مشکلات گفتاری و زبانی در کودکان

برای والدین تشخیص اینکه آیا کودک دیر شکوفا شده است یا کم شنوایی، اختلال زبان بیانی یا سایر علل زمینه ای تاخیر گفتار دارد، می تواند دشوار باشد.

یک متخصص آموزش دیده گفتاردرمانی می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا فرزندتان تاخیر در گفتار یا زبان دارد یا خیر. هرچه کودک شما زودتر کمک بگیرد، پیشرفت بیشتری خواهد داشت. و اگر دیر شکوفا شوند، توجه بیشتر به گفتارشان به هیچ وجه ضرری ندارد.

متخصصان ما در بهترین مرکز گفتاردرمانی کودکان خدمات تخصصی گفتاردرمانی را بصورت آنلاین و از راه دور یا بصورت گفتاردرمانی در منزل و یا گفتاردرمانی در کلینیک گفتاردرمانی ارائه می دهند.

گفتاردرمانی موثرترین راهکار در بهبود مشکلات گفتاری کودکان است و هرچه در سنین پایین تر آغاز شود نتایج بهتری را نیز به همراه خواهد داشت.

 

مقالات مرتبط :

گفتاردرمانی برای کودکان با تاخیر گفتار

مزایای گفتاردرمانی آنلاین

سن مناسب شروع گفتاردرمانی

دلایل تاخیر گفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ