تشخیص قطعی اتیسم

تشخیص اختلال طیف اوتیسم (ASD) می تواند دشوار باشد زیرا هیچ آزمایش پزشکی مانند آزمایش خون برای تشخیص این اختلال وجود ندارد. پزشکان برای تشخیص، به تاریخچه رشد و رفتار کودک نگاه می کنند.

ASD گاهی اوقات در سن 18 ماهگی یا کمتر قابل تشخیص است. در سن 2 سالگی، تشخیص توسط یک متخصص با تجربه می تواند قابل اعتماد در نظر گرفته شود. با این حال، بسیاری از کودکان تا زمانی که بزرگتر شوند، تشخیص قطعی اتیسم را دریافت نمی کنند. برخی از افراد تا نوجوانی یا بزرگسالی تشخیص داده نمی شوند. این تاخیر به این معنی است که افراد مبتلا به ASD ممکن است کمک اولیه مورد نیاز خود را دریافت نکنند.

تشخیص کودکان مبتلا به ASD در اسرع وقت برای اطمینان از دریافت خدمات و حمایت های مورد نیاز کودکان برای رسیدن به پتانسیل کامل خود مهم است. چندین مرحله در این فرآیند وجود دارد.

مراحل تشخیص قطعی اتیسم

نظارت بر توسعه
نظارت بر رشد یک فرآیند فعال و مداوم برای تماشای رشد کودک و تشویق گفتگو بین والدین و درمانگران حوزه اتیسم شامل متخصصان کاردرمانی ، گفتاردرمانی و روانشناسی در مورد مهارت ها و توانایی های کودک است. نظارت بر رشد شامل مشاهده این است که فرزند شما چگونه رشد می کند و آیا فرزند شما به نقاط عطف رشد معمولی یا مهارت هایی که اکثر کودکان در سن خاصی به آن دست می یابند، در بازی، یادگیری، صحبت کردن، رفتار و حرکت می رسد یا خیر.

والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، ارائه دهندگان آموزش در دوران کودکی و سایر مراقبان می توانند در نظارت بر رشد شرکت کنند.  می توانید از چک لیست کوتاهی از نقاط عطف استفاده کنید تا ببینید فرزندتان چگونه در حال رشد است. اگر متوجه شدید که فرزندتان نقاط عطف را برآورده نمی کند، با پزشک یا درمانگر کودک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید و در مورد غربالگری رشدی بپرسید. 

پزشک یا متخصص اتیسم ممکن است از شما سوالاتی در مورد رشد فرزندتان بپرسد یا با کودکتان صحبت و بازی کند تا ببیند آیا او در حال رشد و رسیدن به نقاط عطف است یا خیر.

غربالگری رشدی
غربالگری رشد نگاهی دقیق تر به نحوه رشد کودک شما دارد و در تشخیص قطعی اتیسم نقش مهمی دارد.

غربالگری رشد رسمی تر از نظارت بر رشد است. حتی اگر نگرانی شناخته شده ای وجود نداشته باشد، می تواند کمک کننده باشد و به تشخیص سریع تر اتیسم کمک کند.

متخصصان اطفال، غربالگری رشدی و رفتاری را برای همه کودکان در طول ویزیت منظم کودکان در این سنین توصیه می کند:

  • 9 ماه
  • 18 ماه
  • 30 ماه

علاوه بر این، متخصصان اطفال توصیه می کند که همه کودکان به طور خاص از نظر ASD در طول ویزیت منظم کودکان در این سنین غربالگری شوند:

  • 18 ماه
  • 24 ماه

پرسشنامه ها و چک لیست های غربالگری مبتنی بر تحقیقاتی است که فرزند شما را با سایر کودکان هم سن مقایسه می کند. ممکن است سوالاتی در مورد زبان، حرکت و مهارت های تفکر و همچنین رفتارها و احساسات مطرح شود. غربالگری رشدی را می توان توسط پزشک یا پرستار یا سایر متخصصان در بخش مراقبت های بهداشتی، اجتماعی یا مدرسه انجام داد. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که یک پرسشنامه را به عنوان بخشی از فرآیند غربالگری تکمیل کنید. اگر شما یا پزشکتان نگرانی دارید، غربالگری در زمان هایی غیر از سنین توصیه شده باید انجام شود. همچنین اگر کودکی در معرض خطر بالای ASD باشد (مثلاً داشتن یک خواهر یا برادر یا یکی دیگر از اعضای خانواده مبتلا به ASD) یا اگر رفتارهایی که گاهی با ASD همراه است وجود داشته باشد، غربالگری اضافی نیز باید انجام شود.

تشخیص تکاملی
یک آزمایش مختصر با استفاده از ابزار غربالگری تشخیصی را ارائه نمی دهد، اما می تواند نشان دهد که آیا کودک در مسیر رشد درست قرار دارد یا اینکه متخصص باید نگاه دقیق تری داشته باشد. اگر ابزار غربالگری منطقه مورد نگرانی را شناسایی کند، ممکن است برای تشخیص قطعی اتیسم به ارزیابی رسمی رشد نیاز باشد. این ارزیابی رسمی نگاهی عمیق تر به رشد کودک است و معمولاً توسط یک متخصص آموزش دیده مانند یک متخصص اطفال رشد، روانشناس کودک، آسیب شناس گفتار و زبان، کاردرمانگر یا سایر متخصصان انجام می شود. نتایج این ارزیابی رسمی نقاط قوت و چالش‌های فرزند شما را برجسته می‌کند و می‌تواند نشان دهد که آیا آنها معیارهای تشخیص رشد را دارند یا خیر.

تشخیص ASD اکنون شامل چندین بیماری است که قبلاً به طور جداگانه تشخیص داده می شد. اختلال اوتیستیک، اختلال رشدی فراگیر که به طور دیگری مشخص نشده است، و سندرم آسپرگر. پزشک یا سایر متخصصان حوزه اتیسم می تواند به شما در درک و هدایت روند تشخیصی کمک کند.

نتایج یک ارزیابی رسمی رشد همچنین می تواند نشان دهد که آیا کودک شما به خدمات مداخله زودهنگام با کاردرمانی اتیسم و یا گفتاردرمانی اتیسم نیاز دارد یا خیر. در برخی موارد، متخصص ممکن است مشاوره و آزمایش ژنتیک را برای فرزند شما توصیه کند.

 

مقالات مرتبط :

اضطراب در کودکان اوتیسم

فواید گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم

تفاوت اوتیسم خفیف و شدید

نشانه های اوتیسم در کودکان

کاردرمانی آنلاین کودکان

کاردرمانی اتیسم

علائم اوتیسم در کودکان

کاربردهای گفتاردرمانی آنلاین

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ